Sosyal Medyada Başarılı Olmak

Sosyal medya, Web 2.0'ın kullanıcı hizmetine sunulmasıyla birlikte, tek yönlü bilgi paylaşımından, çift taraflı ve eş zamanlı bilgi paylaşımına ulaşılmasını sağlayan medya sistemidir.

“Sosyal medya, Web 2.0'ın kullanıcı hizmetine sunulmasıyla birlikte, tek yönlü bilgi paylaşımından, çift taraflı ve eş zamanlı bilgi paylaşımına ulaşılmasını sağlayan medya sistemidir. Ayrıca sosyal medya kişilerin internet üzerinde birbirleriyle yaptığı diyaloglar ve paylaşımların bütünüdür.”

Sosyal Medya Platformları Nelerdir?

Aklımıza ilk gelenler Facebook, Twitter ve Instagram olsa da Pinterest, LinkedIn, Swarm, Snapchat, Google plus, Periscope gibi mecraların da azımsanmayacak bir kullanıcı kitlesi var. Zamanla popülerlik yarışında birbirleri arasında bir rekabet başlasa da hepsinin kendine has kullanım alanı var. Günümüzde insanların büyük bir bölümünün bağımlısı haline geldiği sosyal medyayı zevk ya da hobi için kullananlar olsa da bunun yanında popüler olmak ve para kazanmak için kullananlarda çok.

Sosyal medyanın bu kadar güçlü bir şekilde hayatımıza girmesiyle kurumlar ve kişiler için popülerliğin yanında iş imkanlarının da sınırsız kapısını açıyor. Sosyal medya dediğin şey, yani o bilgisayarda gördüğün insanlar sadece birer rakam diyor Erhan Altunay “Masalcı” kitabında. Bu nedenle sosyal medyada başarılı olmanın en temel özelliği ise sizi takip eden kişilerin yani ulaştığınız kişilerin sayısının fazla olması.

Sosyal Medyada Reklam

Reklam ve tanıtım denildiğinde devreye sosyal medya kuralları giriyor. Örneğin en çok kullandığımız mecralardan biri olan Instagram’ın belirli algoritması var. Sıradan bir kullanıcı için pek önemli olmasa da takipçisi fazla olan, popülerlik yarışında yer almak isteyen ve paylaşımlarının daha çok kişiye ulaşmasını sağlamak isteyen kişiler bu kurallara uyarak paylaşımlarda bulunuyor.

Bunu genel olarak bütün sosyal medyaya yansıttığımızda herhangi bir mecrada popülerliğini artırmaya çalışanlar dışında buralardan kazanç sağlamak isteyen insanlar bu kuralların dışında sosyal medya platformlarını daha profesyonel şekilde kullanmak istemektedir.

Sosyal Medya Uzmanlığı

Bazı kurslar sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanmayı sağlamak web sitesi üzerinden kazanç elde etmek, analiz ve rapor etmek, reklam ve pazarlama stratejileri oluşturmak, markayı internet üzerinden tanıtmak ve bu konuda uzman olarak meslek edinmek gibi daha birçok alanda profesyonel bir şekilde yaklaşmayı sağlar. Örneğin bu konuda uzmanlaşmak isteyenler İstanbul İşletme Enstitüsü online eğitimler arasında yer alan Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimi alabilir.

Sonuç olarak günümüz dünyasının ana iletişim kaynaklarından biri olan sosyal medyada etkin olmak, bireysel ya da kurumsal olarak fark edilmek istiyorsanız sosyal medya kurslarından faydalanarak başarılı bir sosyal medya stratejisi geliştirebilirsiniz.

Yazar: Zennure Kübra Öncül