Su Arıtmanın Önemi

Bireylerin sağlığının korunması ve geliştirilmesinde yeterli ve dengeli beslenme önemli bir yer tutar. Su vücudumuzun %70 ‘ini oluşturmaktadır. Yetişkin bir insanın günde 2,5 lt su içmesi gerekir.

Bireylerin sağlığının korunması ve geliştirilmesinde yeterli ve dengeli beslenme önemli bir yer tutar. Su vücudumuzun %70 ‘ini oluşturmaktadır. Yetişkin bir insanın günde 2,5 lt su içmesi gerekir. Bu ihtiyaç oranı %50 ‘si içeceklerden %35 ‘i yiyeceklerden %15’ i ise metabolizma sırasındaki kimyasal tepkimeler sonucu elde edilmektedir.

Vücudun Suya Olan İhtiyacı

Vücut su kıtlığı çektiğinde kandaki suyu kullanırsa yüksek tansiyon, omurgadaki suyu kullanırsa bel ve boyun fıtığı, kemikteki suyu kullanırsa gut-atrit gibi romatizmal hastalıklara, akciğerdeki suyu kullanırsa astım, pankreastaki suyu kullanırsa ülser hastalığına, bağırsaktaki su eksilirse kabızlık meydana gelir. Ve daha sonra kolon kanseri olma tehlikesi ile karşılaşılabilir, hücrenin su eksikliği artarsa beynimiz hücreye oksijen göndermeyi keser. Oksijen kesilmesi sonucu hücre kanserleşme sürecine girer.

Su bu kadar önem arz ederken gelelim tercihlerimize yapılan araştırmalar ambalajlı ya da damacana suyun tercih edildiğini gösteriyor fakat burada da karşımıza BİSPHENOL-A (BPA) tehlikesi çıkıyor.

BİSPHENOL-A (BPA) Tehlikesi

Kendileri ikifenol ve polikarbonat molekülünün birleşmesi ile oluşur. En bilinen ismi ile BPA diye anılır ve sert plastiklerin içinde bulunan kimyasal bir bileşendir. Gıda ve içecek ambalajlarında bulunur. İnsan vücudundaki östrojen hormonuna ve diğer hormonlara benzer yapıdadır. Gıda ve içecekleri epoksi yapıştırıcı gibi sardığından tercih edilmektedir.

Hormonlarımızın sahtesi olduğundan sağlığımız için tehlike arz eder. Endokrin bozucudur. Damacanadan suya hazır gıdalardan yiyeceklere geçer. Östrojeni taklit ederken hormon el bozukluğa yol açar. Kadınlarda meme erkeklerde prostat kanseri kızlarda erken ergenlik hiperaktivite bozukluğuna yol açar. Eve aldığımız damacanaların da sağlığa uygunluk koşulları göz önüne alındığında bizi ev tipi su arıtma cihazlarına yönlendirmektedir.

Su Arıtma Cihazı

Dünya lideri ve Dünya Su Örgütü’nün NSF kalite belgelerinin 42 tat ve doku, 53 ağır metaller, 55bakteri, 401içme suyunda oluşan mikroorganizmalar gibi dört sertifikaya sahip ve akıllı cip ile çalışan tek su arıtma cihazı, deposu yok suyu bekletmediğimiz için mikroorganizma üremesine engel oluyor. Ultraviyole ışığı ile çalışan PH değeri 8 olan zemzeme yakın en iyi suyu bize sunuyor.

Su arıtma cihazının atık ve temiz su deposu yoktur. Suyun doğasına dokunmaz sadece kimyasalları ve mikropları arıtır. Suya pozitif hareket veren UV ışınlarına sahiptir. Aktif Karbon filtre ile desteklenmiştir. Filtresinin 5000 lt. su arıtma kapasitesi vardır. Suyun kalitesine göre ortalama 1 yıllık ömür demektir.

Sağlık Önemli

Su arıtma cihazı diğerlerinden farkı akıllı cip teknolojisi ile filtrenin bittiğini haber vermesidir. Bu da sağlığımız için önemlidir. Dünyanın en iyi su arıtma cihazının olduğunu patent ve sertifikalardan anlıyoruz. Su arıtıcısının karbon blok filtresi 65 futbol sahası büyüklüğünde olup her bir gözenekten geçen su tekrar aynı yerden geçmez ve sağlıklı su imkânı sağlar. En iyisi de suyun sadece mikrop ve bakterilerini arıtıp, bize alkali mineralli kalsiyumlu ve magnezyumlu su veriyor olmasıdır. Dünya Su Örgütü’nden altın mühür almıştır. Ve NSF gibi tarafsız bir kuruluştan onaylıdır. Filtre değişimi ise çok pratiktir. İçme suyunun olması gereken tüm kalite standartlarına uygundur. PH değeri 7.35 den fazladır. Hücrelerin içine girecek nitelikte su temin eder.

Yazar: Betül Özdemir