Sunum ve Panel Arasındaki Fark Nedir?

Geçen hafta tesadüfen satış yöneticilerimizden birinin yeni satış süreci hakkında departmana yeni katılan personelleri eğitmesini izliyordum. Kendinden emin ve lider vasfıyla konuşuyordu, birkaç hikaye anlatıyordu, soru soruyor, cevaplıyor ve daha da çok konuşuyordu. Fark ettim ki sunum ile panel arasındaki olması gereken farkı bilmiyorlardı. Farkı açıklamama izin verin.

Sunum nedir?

Konuşmacı konuşmanın çoğunluğunu yapar. Şovun yıldızı sahnede bulunan konuşmacıdır. Konuşmacının değinmek istediği bir nokta ve sunumun sonunda mutlaka gelmek istediği bir yer vardır. İzleyiciyi bir düşünceden diğerine hareket ettirmeye çalışır. Konuşmacının takip ettiği yol açık bir şekilde bellidir ve o yol üzerinde ilerler. Konuşmacı katılımcıların enerjisini yüksek tutmak ve kalabalığın dikkatini sağlamak için medya araçları ( Video, Powerpoint sunumları, görsel ) kullanır, yaşanmış hikayeler anlatır ve katılım sağlar. Sunum tek bir çizgide ilerler.

Panel nedir?

Konuşmanın neredeyse çoğunluğunu izleyici yapar. Yöneten kişi varılması gereken noktayı işaret eder ve katılımcılara rehberlik eder. Ama panel katılımcılarının verilmek istenilen noktayı deneyimlemesine izin verir. Yönetici bilgiyi test etmek için ikinci ve üçüncü seviyede sorular sorar. Yönetici katılımcıların esas noktayı anlamasına yardımcı olmak adına sınıfın konu hakkında başlangıç noktasına yeniden geri dönmesine veya herhangi bir şeye izin verir. Yönetici varılmak istenilen noktayı anlayan diğer katılımcıların öğrenimine katkıda bulunmaları için hızlı bir şekilde daha büyük rollerde görev alma imkanı verir. Sunumun aksine panel çevreseldir. Yönetici her zaman sınıfı verilen noktayı anladıklarından ve doğru yönde ilerlediklerinden emin olmaları için kontrol eder. Kontrol ederken bazı teknikleri ve soru biçimleri kullanır. Sorular yönelterek ya da uygulamalı olarak kontrol işlevini yerine getirir. Yönetici diğerlerinin süperstar olmasına izin verir. Sahne üzerinde elinizde tahta kalemiyle durmak ve bildiğiniz şeyleri karşınızdaki insanlara sunmak kolaydır. Katılımcılara daha önce hiç duymadıkları bilgiyi ve yeni becerileri sunmak çok zordur. Katılımcıların beceriyi veya yeni bilgiyi anlamalarına yardımcı olmak, beceriyi veya bilgiyi deneyimlemelerine yardımcı olmak ve onlar sunumun yapıldığı ortamdan ayrılırken bir şeyler öğrendikleri hissini vermek bundan çok daha zordur.