Tam Motivasyonlu Çalışmak Ve Hayatı Yaşamak

Toplumda genel yargı motivasyon kavramının sadece profesyonel hayat için gerekli olduğuna dairdir. Oysaki insan hayatı keyifle, mutlulukla ve doya doya yaşayabilmek için de motivasyona ihtiyaç duyar.

İşinizi, okulunuzu çok seviyorsunuz performansınız gayet iyi, tam gaz çalışıyorsunuz. Peki kalan zamanlarınızda kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Sabahları uyandığınızda güne başlamak için motivasyon eksikliği yaşıyor musunuz? Hayatın gerçekten tadına varabiliyor musunuz? Aklınızda bu sorulardan biri bile varsa bu yazıya bir göz gezdirin derim.

Toplumda genel yargı motivasyon kavramının sadece profesyonel hayat için gerekli olduğuna dairdir. Oysaki insan hayatı keyifle, mutlulukla ve doya doya yaşayabilmek için de motivasyona ihtiyaç duyar. Birçokları aslında bu gerçeğin farkına bile varmadan yaşayıp gider. Peki nasıl yakalanacak bu yaşam motivasyonu? İşte size motivasyon için ipuçları.

İlk İş Olarak Sabahlarınızı Şenlendirin

Kendinize bir sabah rutini oluşturun. Bu rutin sizin güne yüksek motivasyon ile başlamanızı sağlar. Uyandıktan sonra günün telaşına girmeden kendinize beş dakika bile olsa zaman ayırın. Müzik dinleyin, dans edin, derin nefes egzersizleri yapın, camdan dışarıyı izleyip o anların keyif çıkarın. Hatta çocukluğunuzu özlüyorsanız bir kısa çizgi film bile izleyebilirsiniz. Ama bu beş dakika sadece size ait sizin için olsun, tadına varın.

Gün İçinde Keyif İçin Ufak Kaçamaklar Yapın

Eğer insan isterse çok küçük bir detay, bir aktivite onu gerçekten motive edebilir. ‘Yoğun çalışıyorum benim hiç vaktim’ yok diye düşünmeyin. Sabah rutininiz gibi bu kaçamakları da kısa tutabilirsiniz. Çalışmaktan bunaldığınızda kısa bir mola verin ve bu zamanı kaliteli geçirin. Elinize telefonunuzu alıp anlamsızca internette, sosyal medyada dolaşmak bir motivasyon çalışması değildir. İlgi alanlarınıza göre araştırmalar yapın, dergiden bir makale, kitaptan bir bölüm okuyun. Örneğin gezmeyi seviyorsanız olası rotalarınızla ilgili ön araştırmalar, planlar yapın. Öğlen yemeği gibi nispeten uzun molalarınızda kendinizi açık havaya atın.

Motivasyon Düşürücü Alışkanlıklarınızı Çöpe Atın

İlk olarak akıllı telefonunuzu akıllıca kullanmaya başlayın. Onunla zaman öldürmeyin, sosyal medyaya bağımlı olmayın. Paylaşımları sizi mutsuz eden bir hesap varsa onu takip etmeyi bırakın. İnternet başında verimsiz zaman geçirmek yerine ilgi alanınıza göre özel bir konu üzerine çalışın. Evinizde televizyonda gereksiz kanal geçişi yapmaktansa güzel bir film açın, onu izleyin. Kendinizi evde koltuğunuza hapsetmeyin, açık havada egzersizler, yürüyüşler hatta piknikler yapın.

Moda olan her şeyi hayatınıza sokmaya çalışmayın. Sosyal çevrem ne düşünür baskısını hayatınızdan çıkarın. Sohbet etmekten keyif aldığınız, birlikteyken kendinizi iyi hissettiğiniz insanlarla daha sık görüşün. Hayatınızdaki insanlar yaşamdaki motivasyon seviyenizi en çok etkileyen faktörlerden biridir. Görüştüğünüz zaman sürekli kendinden bahseden, her konudan yakınan, empati kurmaktan yoksun arkadaşlarınız varsa onlarla buluşma alışkanlığınızdan derhal vazgeçin. Bunlar sizin için yeni yaşam tarzı, motivasyon kaynağı olsun.

Motivasyon İçin Altın Kural: Kendinizi Çok İyi Tanıyın

Büyüklerimizin dediğini gibi, insan kendisi dışında herkesi kandırabilir. Kendinizi, kişiliğinizi, benliğinizi kabullenin. Kötü yönlerinizi de iyi yönleriniz kadar iyi bilin ve farkında olun. Neleri yapıp neleri yapamayacağınızdan, size zevk veren şeylerin gerçekten neler olduğundan emin olun. Böylece yaptığınız hiçbir eylemde motivasyon eksikliği yaşamazsınız. Kendi gerçeklerini göz ardı etmek, kendiyle barışık olamamak bir insanın en büyük mutsuzluğudur. Gerçekten yapmak istediğiniz eylemlerin üzerine yoğunlaşın. Bir işi, aktiviteyi sadece sosyal çevre kaygısıyla istemeyerek yapmayın. Hayır demeyi bilin. Kendi isteklerinizden, hayallerinizden emin olduktan sonra bunları olumsuz karşılayan insanlara aldırış etmeyin. En büyük motivasyon, insanın kendini tanıması, kendinin farkında olmasıdır.

Bütün bunlar size basit gibi gözükebilir ama emin olun bu detaylar hayatınızı baştan sona değiştirebilecek etkilere sahip. Her şeyden önce bu hayatı keyifle, mutlulukla ve doya doya yaşamak için öncelikle iyi hissetmeyi öğrenmeliyiz. Yaşam tarzınızda küçük değişikler yaparak bu konuda ciddi sonuçlar alabilirsiniz. Bu dünyada sevdiklerimizle geçirilecek kısıtlı zamanımız tam motivasyon yaşanmayı hak ediyor, onu hor görmeyin.

Yazar: Ezgi Topsoy