Teknoloji ve İnternet Bağımlılığı

Gelişen teknoloji ve özellikle de internet ile birlikte hayatımıza her gün yeni bir yenilik ve bu yeniliğin getirmiş olduğu bir kolaylık girdiği muhakkak.

Gelişen teknoloji ve özellikle de internet ile birlikte hayatımıza her gün yeni bir yenilik ve bu yeniliğin getirmiş olduğu bir kolaylık girdiği muhakkak. Ancak günümüzde teknoloji ve internetin içine gömülerek dünyadan kopmak da ayrı bir problem haline gelmiş durumda. Özellikle de çocuklarımız bu konuda bazen aşırıya kaçabiliyorlar.

Burada en önemli sorun kişilerin bunu kabul etmemesi. Bakın uzmanlar teknoloji ve internet bağımlılığı durumunu nasıl tanımlıyorlar? Siz de bu maddeleri okurken kendiniz için aynı soruları sorun lütfen:

Teknoloji ve İnternet Bağımlılığı Belirtileri

 • Sadece 5 dakika internete, sosyal medyaya girip bakayım diyerek giren ama en az 1 saat çıkamayan
 • Sohbet ortamlarında internette fazla takılmıyorum diye kendini avutan ama elinden telefonu hiç düşmeyen
 • Uzun süre bilgisayar, tablet vb. cihazlar nedeniyle fiziksel olarak sorunlar yaşayan
 • Yüzyüze konuşma yerine, telefondan yazışarak ya da telefon ile konuşarak, görüşerek iletişim kurmayı yeğliyen
 • Sırf internet, televizyon, tablet, telefon, bilgisayar uğruna arkadaşları ile buluşmayan, derslerini boşlayan, hatta işini bile boşlayan
 • Elinizden bu cihazlar alındığında boşluğa düştüğünü düşünen ne yapacağını bilemez duruma gelen
 • Uyku saati olmasına ragmen hala bırakmada zorlanan ve isteksiz olan

İşte bunlardan biri bile sizde var ise siz bir internet ya da teknoloji bağımlısısınız. Hepsi var ise zaten teknoloji ve internet bağımlılığı nedeniyle mutlaka bir uzmana başvurmanız gerekiyor.

Teknoloji ve İnternet Bağımlılığı Problemleri

 • Gözlerin yanması, boyun ağrısı, elde uyuşukluk gibi fiziksel şikayetler
 • Yemek yememe ya da öğünleri geçiştirme zamanı idare edememe gibi sosyal problemler
 • Aktivite ve sosyal yaşama gereken önemi vermemek ve dolayısı ile aile, arkadaş ve iş ortamlarında sorunlar yaşamak
 • İnternet arkadaşlarının gerçek arkadaşlarının önüne geçmesi

Teknoloji ve İnternet Bağımlılığından Kurtulmak

Öncelikle bu durum kesinlikle hafife alınmamalı ve profesyonel bir destek alınmalıdır. Çünkü teknoloji ve internet bağımlısı bir kişiyi bekleyen tehlikelerin neler olabileceği hakkında bilgilendirme yapmak çok önemlidir. Peki tüm bunların önüne geçmek için neler yapabiliriz derseniz öncelikle internet ile ilgili kullanım saatlerinizde değişikliğe gidin.

Gerekirse haftalık ve aylık kullanım çizelgeleri oluşturup bu kurallara uyun. Özellikle çocuklarınıza bu kuralları anlatın ve uygulayın. Örneğin haftaiçi hiç tablet ve telefon vermeyin sadece haftasonu ve 3 saat verin. Eğer çok ciddi bir durum sözkonusu ise destek almaktan çekinmeyin, terapi seanslarına katılım sağlayın.

Sevdiğiniz ve yapmak istediğiniz faaliyetleri bir yere yazın ve uygulamak için plan yapın. Özellikle başta spor olmak üzere dikkatinizi ve zamanınızı farklı noktalara yoğunlaştıracak etkinlikler peşinde koşun. Teknoloji ve internetin faydalarını zararları ile yok etmeyelim. Sevdiklerinizle daha çok zaman paylaşın.

Yazan. Serdar Şimşek