Teknolojiyi Doğru Kullanmak

Elimizden düşürmediğimiz telefonlar ve tabletler en sıkı dostlarımızdan biri oldu baktığımız zaman çok yararlı gibi görünse de amaçları dışında kullanıldığında yarardan çok zarar verdiği çok açık bir şekilde kendini gösteriyor

Teknoloji günümüzün olmazsa olmaz unsurlarından birisi olarak hayatımızın her noktasında kendisini gösteriyor. Elimizden düşürmediğimiz telefonlar ve tabletler en sıkı dostlarımızdan biri oldu baktığımız zaman çok yararlı gibi görünse de amaçları dışında kullanıldığında yarardan çok zarar verdiği çok açık bir şekilde kendini gösteriyor. Bu tehlikenin farkında olduğumuz halde kendimizi bu bağımlılıktan soyutlayamıyoruz.

Ne Yapabiliriz?

Hayatımızın her noktasında okulda, işte, evde ve gittiğimiz her noktada teknolojinin nimetlerinden hepimiz faydalanıyoruz. Bilim dünyası, otomotiv ve tıp sektörü teknolojinin en uç noktalarını kullanarak biz insanların yararına yapılması gereken tüm gelişmeleri en hassas noktalarına kadar uygulayarak hayatımızı kolaylaştırmak için ellerinden gelen çabayı sarf ediyor. İnsanlık yararına kullanılan teknoloji için yapılan yatırımlar ve araştırmalar gösteriyor ki bizleri çok daha ileriye taşıyacak fakat bizler teknolojiyi nasıl kullanıyoruz?

Bizler bağımlılık haline getirmekten çekinmiyoruz bu da önümüzde ki zamanlar için kaygı duyulacak hale gelmesine sebebiyet veriyor. İnternet teknoloji yatırımları içinde bizlere sağlanmış en güzel seçeneklerden biri. Bulmak istediğimiz her türlü bilgi bir tık uzağımızda ama ulaşmak istiyorsak, bilgiye ulaşmak yerine internette geçirdiğimiz zamanın büyük çoğunluğu sosyal mecralarda kim nereye gitmiş, kim nerede ne yemiş gibi konular üzerinde olduğu sürece bu bize sadece sabah kalkar kalkmaz hemen bakalım kimler ne yapmıştan başka bir çağrışım yapmıyor.

Teknoloji Kurbanlarıyız

Teknoloji bu gibi amaçlar ön plana çıkarılıp düşünülmediğinden kendimizi biraz daha araştırmaya yönlendirerek olabildiğince nasıl faydalanabiliriz diye hareket etmediğimiz sürece teknolojinin kurbanları olmaktan kurtaramayız. Dünya devleri teknoloji olarak en üst seviyelere ulaşarak hem zamandan tasarruf ediyor hem de yaptıkları üretim dalında istedikleri kaliteyi yakalayarak teknolojiden en üst seviyede faydalanmanın artılarını daha da büyüyerek yaşıyorlar.

Bugün milyonlarca kilometre uzakta bulunan bir karadeliğin yansıma ile görüntüsü elde edilebiliyorsa teknoloji ile yapılabilecek daha neler olduğunu hepimiz düşünmeliyiz. Teknolojiyi en doğru şekilde kullanmak bizim elimizde. Teknoloji haberleri gördüğümüzde içeriğini merak etmiyorsak, açıp okumuyorsak bu bizim için eksi bir davranış şekli olduğunun en açık göstergesi oluyor.

Teknoloji denince muhakkak ki bir şeyler icat etmek zorunda değiliz elimizdeki imkanlar doğrultusunda bizim için geliştirilmiş teknolojik aletleri daha faydalı işler için kullanmaya çaba sarf etmeliyiz. Araştırma ve geliştirme üzerine çalışmalar yaparak kendimizi de psikolojik olarak rahatlatmış olur bu dipsiz kuyunun içine düşmeden, bağımlı olmadan keyif almanın tadına varırız.

Teknoloji Detoksu

Teknoloji çok çabuk gelişiyor buna ayak uydurmakta çoğu zaman zorlanıyoruz. Özellikle X kuşağı olanlar yani 1965 ile 1980 yılları arasında doğanlar günümüzdeki gibi ilerlemiş teknolojinin olmadığı zamanları ve olduğu zamanları da gördükleri için eskiye daha fazla özlem duyuyor olabilirler.

Teknoloji her şeyin önüne geçerek hem aile ilişkilerini hem de sosyal ilişkileri olumsuz yönde etkiledi. Bugün insanlar bu tür sosyalleşmeye özen duyduklarından hem teknolojiyi sonuna kadar kullanıyor bağımlılık derecesine getiriyor sonrasında Teknoloji detoksu adı altında düzenlenen etkinliklere katılarak bütün yıl teknoloji ile iç içe geçirerek sadece bir hafta sonlarını teknolojik aletlerden uzak kalarak arınmaya çalışıyorlar.

Kendinize İyilik Yapın

Teknoloji gerçekten hayatımızı kolaylaştırıyor mu? Çağımız belki de en yoğun bilgi kirliliğinin olduğu çağ. Teknoloji hayatımızda var olmaya muhakkak devam edecek bize düşen mümkün olduğunca doğa ile ilgilenmek, sokaklarda özgürce gezmek ve bir yaratılmışın yardımına koşmak olduğu sürece zararını da faydasını da açık bir şekilde göreceğimizi tahmin etmek çok zor olmasa gerek.

Bize kendimizden başka kimse yardımcı olamaz. Her ne olursa olsun Teknolojiyi en güzel amaçlar için kullanmak tek hedefimiz olmalı.

Yazar: Serkan Yumurtacı