Türk Öğrencilerin Yeni Tercihi: Yurt Dışında Eğitim

Yurt dışında dil okullarında eğitim ile iyi bir yabancı dile sahip olmanın yanı sıra farklı seviyelerde ve konularda da kısa ve uzun süreli eğitimler görebilirsiniz. Yurt dışında eğitim için lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora gibi akademik eğitimler önemli birer seçenek.

İyi bir geleceğe sahip olmak herkesin hayalidir. Bu hayale ulaşmak için iyi okullarda okumak ve yenilikçi bilgilerle donatılmak önemli adımlardan biridir. Seçenekler arasında öne çıkmaya başlayan yurt dışında eğitim ise artık herkesin ulaşabileceği bir olanak halini aldı. Öğrenciler bu şansa lise veya üniversite seviyesinden başlayarak seçkin okullarda sahip olabilmekteler.

Yurtdışında eğitim görmek için karar verilmesi gereken öncelikli konu hangi alanda eğitim görmek istediğinizdir. Hangi meslek yetenekleriniz ve hayalleriniz ile örtüşüyor? Meslek seçiminizi yaptıktan sonra ülke ve okul seçimine yoğunlaşabilirsiniz.

Yurt Dışında Eğitim Görebileceğiniz Alanlar

Yurt dışında dil okullarında eğitim ile iyi bir yabancı dile sahip olmanın yanı sıra farklı seviyelerde ve konularda da kısa ve uzun süreli eğitimler görebilirsiniz. Yurt dışında eğitim için lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora gibi akademik eğitimler önemli birer seçenek.

Ancak bu akademik eğitimlerinizi tamamladıysanız alacağınız yabancı dil, uzmanlık, mesleki ve kişisel gelişim eğitimleri de geleceğiniz için önemli katkılar sağlayacaktır. Türkiye’de görebileceğiniz hemen her eğitimin aynısını yurt dışında da görebilirsiniz. Türk öğrenciler tarafından en çok tercih edilen alanlar ise mühendislik, mimarlık, tıp, tasarım, hukuk, medya, ekonomi ve psikoloji.

Yurt Dışı Eğitiminizi Hangi Ülkede Almalısınız?

2018 Yılında yurt dışında eğitim görmek için Türkiye’den giden öğrenci sayısı on bini geçti. Yurt dışında üniversite eğitimi için Türkiye’den giden öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkeler İngiltere, Amerika ve Kanada. Ancak bugün ekonomik sebepler ile Türk öğrenciler Avrupa Birliği’ne üye Polonya, Macaristan gibi ülkelerde de kaliteli eğitimler alabilme fırsatını keşfettiler.

Öğrenciler, Türk lise diploması ile sınav stresine girmeden bu ülkelerdeki üniversitelerden bölüm tercihlerini yapabiliyorlar. Almanya, İtalya, Ukrayna ve Avusturya’da yurt dışında eğitim için tercih edilen ülkeler arasında.

Yurt Dışında Eğitim Görmek İçin Gereken Şartlar

Yurtdışında üniversite eğitimi için gerekli şartlar ülkelere göre değişiklik göstermektedir. Hatta dünya sıralamasındaki bazı üniversiteler, bulundukları ülkenin koşullarına ek olarak kendi giriş koşullarını da belirlemektedir. Başarılı not ortalaması ile bitirilmiş bir lise diploması ve IELTS, TOEFL gibi uluslararası geçerliliğe sahip dil yeterlilik belgesi yurtdışı üniversite eğitimi kapısını aralayacak anahtarlardır. Bunların yanında bazı ülkeler SAT, AP ve IB gibi diploma ve konu yeterliliğinizi ispat edecek sınav sonuçlarını da isteyebilir.

Yurt Dışında Eğitim Görmenin Avantajları

Yurt dışında bir üniversitede eğitim görmeyi seçerek birçok avantaj elde edebilirsiniz;

  • Yeni bir ülke görmek
  • Çok iyi bir yabancı dile sahip olmak
  • Erken yaşta hayatı kendi başınıza deneyimlemek
  • Dikkat çekici bir CV’ye sahip olmak
  • Farklı ülkelerden insanlarla yeni dostluklar kurmak
  • Türkiye’deki vakıf üniversitelerinden daha ucuza eğitim görmek
  • Staj imkanları ile mesleki deneyim kazanmak

Yurt Dışında Eğitim Ücretleri

Son fiyat artışları ile birlikte Türkiye’de vakıf üniversitelerinde bir öğrencinin ortalama yıllık eğitim ücreti 30.000 TL ile 100.000 TL arasında değişmektedir. Bu ücretlere ulaşım, beslenme, konaklama ve kitap giderleri de katılınca eğitim giderleri aileler için hayli zorlayıcı bir hal alıyor.

İngiltere, Amerika, Kanada gibi ülkelerde de eğitim ücretleri hayli yüksek. Ancak Avrupa ülkelerinde yıllık 120 – 3000 Euro eğitim ücreti ödeyerek hayal ettiğiniz üniversite eğitimini alabilirsiniz.

Üstelik yurt dışında eğitim görürken bazı ülkelerin sağladığı çalışma imkanı ile mesleki tecrübe kazanabilir ve eğitim giderlerinizi kendiniz karşılayabilirsiniz. Ülkelerin yabancı öğrencilere sağladığı eğitim bursu imkanlarından da faydalanabilirsiniz.

Eğer iyi bir yabancı dile sahipseniz siz de dünyanın ve Avrupa’nın saygın üniversitelerinde tıp, mimarlık, mühendislik ve güzel sanatlar alanlarında eğitim görebilirsiniz. Yurt dışında eğitim görebilmek için İstanbul İşletme Enstitüsü’nün blog yazılarını takip ederek işe başlayabilirsiniz. Sizi hayalinizdeki mesleğe bir adım daha yaklaştıracak ücretsiz online eğitimler programlarında yer alan ingilizce eğitimleri ile mesleki ve kişisel gelişim kurslarına katılabilirsiniz.

Yazar: Duygu Berksoy