Türkiye’de Çalışan Kadın Olmanın Özeti

Her ne kadar kadın çalıştığında eviyle ilgilenmiyor bütün hataları çalışması yüzünden denilse de kadın her zaman ailesiyle kaliteli zaman geçirmenin yolunu bulur. Aslında ilk önceliği ailesini ve işini sekteye uğratmadan bir arada başarılı şekilde yürütmektir.

Türkiye nüfusunun %49,8'ini kadın nüfusu oluşturmakta. Buna rağmen istihdam edilen daha doğrusu kabul görülen kadın oranı ise erkeklerin yarısından azdır.

Çalışan Kadın Olmak

Kadın olmanın bile zor olduğu Türkiye’de çalışan kadın olmanın hele ki çalışan anne olmanın zorluğu bilinen bir gerçektir. Gün boyu eşit şartlarda çalışıp eşit derecede yorulduğu erkek kadından yemek yapmasını, evi her daim temiz tutmasını, çocuklarla ilgilenmesini ve bunu her gün düzenli olarak yapmasını beklemektedir.

İş yerinde de sırf kadın olduğu için yapamayacağı şeyler olduğunu düşünen patronları ve iş arkadaşlarıyla savaşmak zorundadır. Ülkemizde kadın olmak bile çok zorken çalışan kadın olmak anca kadın gücüyle açıklanabilir ve başarılabilir bir durumdur. İşte ülkemizde çalışan kadın olmanın özeti.

Her Türlü Zedeleyen Baskılar

Eşi, ailesi ya da çevresinden gelen çalışmasına karşı olan baskılara direnmektir. Her gün kendisine diretilen “Neden çalışıyorsun, otur evinde çocuklarına bak eşinle ilgilen” gibi saçmalıklara enerjisinin büyük bir kısmını ayırmak zorunda kalmaktır.

Her zaman evinle yeteri kadar ilgilenmiyorsun gibi cümlelerle karşı karşıya gelmektir. Erkek iş hayatında fazla vakit geçirir çok çalışıyor derler fakat kadın biraz fazla işiyle ilgilense evinle yeterince ilgilenmiyorsun sürekli çalışıyorsun gibi cümlelerin hedefi olması kaçınılmazdır.

Aynı İş Daha Az Maaş

Kadına iş vermek büyük bir lütuf görüldüğü için aksini savunmak istediği anda “Kadın olduğun halde çalışıyorsun aldığın maaşı beğenmiyor musun?“ gibi cümleler duyması çok olasıdır.

Kariyerinde İlerlemesinde Farklı Sebepler Aranması

Kariyerinde ilerlemeye çalışan güçlü kadının mutlaka farklı şekillerde yükseldiği izlenimi yarattığına inanılması.

Hamilelik Durumu

Hamile kalabilir ihtimaliyle işe alınmama ya da hamile kalınca işten çıkarılma durumuyla savaşmak zorunda olmaktır. Hamile kadının çalışamayacağı düşünüldüğü ve hamilelik sürecinde işi kısa süre bırakması gerektiği için kimse hamile kadına iş vermek istemez. Ya da kadının hamile kalması ihtimali olduğu için bu her girdiği işte sorun olur.

Anne Olmak

Anne olunca işi bırakması demektir. Erkekle eşit şartlarda çalışsalar da kadından anne olduktan sonra işi bırakması beklenir. İkisini aynı anda yürütebileceğini kimse düşünmez. Bu yüzden mutlaka işinden vazgeçmesi gerektiğini duymak zorundadır.

Her Hatanın Veya Sıkıntının Kadın Olmasına Bağlanması

Dalgınlıkla yaptığı yanlışların ya da hataların sebebinin kadın olması olduğunu duymak zorundadır. Ayrıca evde yaşadığı her sıkıntının çalışıyor olmasından kaynaklı olduğunu duymak zorunda kalmaktır.

Çocuklarıyla, eşiyle veya ailesiyle sorun yaşaması durumunda bu sorunun temeli hep kadının çalışması görülür. Farklı bir neden olacağı ihtimali üzerinde kimse durmak istemez. Kadın çalışıyorsa bütün bunları göğüslemek zorundadır.

Çalışan Kadın Sıfatı

Çalışan erkek gibi bir sıfat olmamasına karşın çalışan kadın sıfatının üzerine yapışmasıdır. Çalışmak sadece erkeklere özgü bir şey gibi kadın çalışma hayatına girdiğinde çalışan kadın sıfatıyla karşılaşır. Bunun erkeğin çalışması gibi hak olduğunu anlatmakla geçer ömrü.

Ailesiyle Kaliteli Zaman Geçirmek

Her ne kadar kadın çalıştığında eviyle ilgilenmiyor bütün hataları çalışması yüzünden denilse de kadın her zaman ailesiyle kaliteli zaman geçirmenin yolunu bulur. Aslında ilk önceliği ailesini ve işini sekteye uğratmadan bir arada başarılı şekilde yürütmektir.

Yazar: Ferzan Antal Bilek