Uzaktan Eğitim Sertifika Programları Ne Kadar Etkili?

Uzaktan eğitim, size ne öğretebilir ? Sorulması gereken bir soru... Uzaktan son yılların en hızlı büyüyen alanlarından birisidir. Özellikle teknolojinin son 5 yılda uzaktan eğitim lehine gelişmesi bu alanı daha da heyecanlandırdı ve kullanıcılarına farklı birçok şey sundu. Örgün eğitim kurumları da yavaş yavaş bu sektörde yer almanın zorunlu olduğunu kavramaya başladılar.

Uzaktan eğitimin kötü yanları nelerdir ?

Bu sektörde uzaktan eğitim temsilcileri eğitimi sattıktan sonra öğrenciyle pek ilgilenmezler. Sertifika programlarına kayıt olan öğrenciler kurum tarafından pek takip edilmez. Çünkü artık öğrenci satın aldığı sertifika programıyla başbaşadır ve ona yardımcı olacak tek şey ekranında gördüğü bildirimlerdir. Bir danışman ya da yardımcı asla destek vermeyecektir. Uzaktan eğitimin özüne baktığımızda zaten eğitimin online olarak yapılması gerektiğini düşünebiliriz. Ama öğrenciyi dersle başbaşa bırakmak ona nasıl bir fayda sağlayabilir ?

Uzaktan eğitim kuruluşlarının burada tamamen eğitimi satmak ve diğer müşteriler için pazarlama yapmak gibi bir anlayışı söz konusu...

Halbuki örgün eğitimde bu şekilde değil... Öğrenci sürekli takip edilir ve devamsızlık gibi durumlar için uyarı alabilir. Uzaktan eğitimde derse başkasını soktuğunda bunu kim anlayabilir ?

Uzaktan Eğitim tercihindeki yanlışlıklara çözüm nedir?

Uzaktan eğitim sertifika programları tüm eğitimlerin var olduğu açık bir alandır. Öğrencilere sunulan sertifika programları herkese açıktır ve öğrenci istediği sertifika programına kayıt olabilir. İnşaat teknikerliği bölümünden mezun olan bir öğrenci laboratuvar programına kayıt olabiliyor. Aldığı eğitimin ona getirdiği özgüven onu bu işi yapmaya itiyor. Eğitim aldığı alanda iş bulma olasılığı her ne kadar az olsa da bu özgüvenle iş bulduğunda sektördeki tahrifatı düşünebiliyor musunuz ?

Hataların önüne geçmek için eğitim danışmanları kadrosu oluşturularak öğrencilere rehberlik yapılmalıdır. Bu rehberlikte "hangi sertifika programları öğrenci için faydalı olur" üzerinde tartışmak gerekir.

İyi bir uzaktan eğitim nasıl olmalıdır?

Sertifika programları öğrencilerin profesyonel iş yaşamına katkıda bulunmak ya da iş hayatına adım atarken belirli bilgi birikimlerini öğretmek için tasarlanmalıdır. Özellikle bireysel beceriye dayanan sertifika programları uzaktan eğitimle verilemez. Bir online eğitimin öğrenciye vereceği şey sözel ve sayısal olabilir. Teknik becerileri uygulama olmadan uzaktan eğitimle vermek mümkün değildir. Özellikle laborantlık gibi pratik gerektiren sertifika programları tamamen kağıt parçası almak için tasarlanmıştır. Ülkemizde birçok kurumun inşaat teknikerliği, laborantlık ve tarımla ilgili pratik bilgiye dayanan sertifika programları açtığını biliyoruz. Sosyal bilimler uzaktan eğitim için en idealidir.

Öğrenci bilgileri testlerle pekiştirilmeli ve eğitimlerin sonunda mutlaka sınav yapılmalıdır. Sınav uygulaması olmayan sertifika programları geçerlilik açısından sorgulanacaktır.

Uzaktan eğitim sertifika programları şunları içermelidir:

  1. Online ya da örgün sınav,
  2. Online ya da örgün test,
  3. Canlı eğitimler
  4. Videolar,
  5. Okumalar,
  6. Ders notları,

bunları içermeyen sertifika programları öğrenciye birşey kazandırmayacaktır.

Kayıt olacağımız eğitimlerin içeriklerini kontrol ederek başvurularınızı yapmak herkes için faydalı olacaktır.