Vazgeçmeden Önce Neden Başladığını Düşün

Bir sürü uzman psikolog bir sürü aşama ele almış kişisel gelişim için. Hedefle eskiyi unut yalnız kal yorul ve uygula. Ama bence başlanması gereken en önemli aşama; “Ben beni seviyorum.” aşaması

Üniversiteden mezun olmama bir iki ders kalmıştı ve yapmam gereken bir staj vardı fakat süreçten yorulduğum için çok ani bir kararla İstanbul’a ailemin yanına dönmeye karar verdim. Yeni bir şeyler yaparak yoluma devam etmeyi düşünürken yine çok ani bir şekilde biriyle tanıştım ve evlendim. Henüz 23 yaşında evliliğin getirdiği sorumluluklar bu kadar ağır gelirken anne oldum. Bunlar hızla yaşanırken bir gün arkama dönüp baktım ve “neredeyim ben?” diye sordum kendime. Klasik bir anne modeline bürünmüştüm. Saçlarım dağınık, göz altlarım şiş ve yorgunluk...

Dibe Vurmak

Bu ben değildim bu durum beni yıpratmıştı ve yormuştu. Kendimi bulmaya çalışırken hırçınlaşmış her şeyi sorun haline getirmeye başlamış ve tamamen dibe vurmuştum. Evliliğimde bu durumdan etkileniyordu. Önceden olsa tiyatroyla ilgileniyordum. Drama eğitimi veriyordum bir yandan da Ege’nin dört bir yanını geziyordum.

Sürekli hareket halindeydim tüm bu koşuşturmacadan çıkıp bir anda bambaşka bir hayata başlamıştım. Boşluğa düşmüştüm sanki. Bir sabah uyandım silkelendim ve “hayır, bu ben değilim ve kendime yeni bir yol çizmeliyim” dedim. Etrafımdaki kitap okuyanları gördükçe hayranlıkla bakar farklı meşgalelerle uğraşanları dikkatle izlerdim. Çünkü bunlara ayıracak zamanım yoktu. Ya da bu benim bahanemdi. Bir yerden başlamaya karar vererek kişisel gelişim üzerine yoğunlaştım.

Sürekli kitap okumak mı? Yoga yapmak mı? Önceden tiyatro yaptığım zamanlar olsa düşünmeden cevap verebilirdim tiyatro diye. Çünkü çoğu hayat tecrübemi sayesinde kazandım. Ama kişisel gelişim bunlardan ibaret değil kendimi tanımaya yönelik yeni uğraşlar bulmalıydım. ”İnsan sahip olduklarının toplamı değil fakat henüz gerçekleştiremediklerinin toplamıdır”. J.P.Sartre. Tam da buradan yola çıkarak araştırmaya başladım.

Kişisel gelişim nedir?” diye sorduğunuzda Google’a kapitalist modern dünya ekonomilerinin geliştiği toplumlarda bireylerin ekonomik, sosyal veya psikolojik sorunlarına kendi başlarına çözüm üretmelerini sağlamaya dönük ortaya çıkan kültürel hareket ve onun uzantısı ürünlerin tümünü kapsayan bir ifadedir diye çıkıyor.

Kişisel Gelişim Nasıl Sağlanır?

Bir sürü uzman psikolog bir sürü aşama ele almış kişisel gelişim için. Hedefle eskiyi unut yalnız kal yorul ve uygula. Ama bence başlanması gereken en önemli aşama; “Ben beni seviyorum.” aşaması. İnternette aramaya kalkmayın çünkü ben uydurdum bu aşamayı. Ama her şeyde olduğu gibi kişisel gelişimin temeli de kendini sevmekle başlar.Ben böyle başladım.

Kendimi seviyorum. Kendime, eşime, oğluma faydalı bir birey olacağım. Elbette bunu kimse için değil kendim için yapacağım. Çünkü önce kendim için yaşıyorum ve hayatta bana verilmiş olan süreyi yemek hazırlayarak ya da ayağımda pış pış yaparak geçirmeyeceğim.

Bu cümleleri kendime söyleyip kabullenmemin ardından çok güzel şeylerle karşılaştım. Kişisel gelişimimi desteklemek için karşıma çok güzel seçenekler çıktı. Bunlardan en güzeli İstanbul İşletme Enstitüsü online eğitim programlarının internette karşıma çıkmasıydı.

Online Sertifika Programları

İienstitü İlgi duyduğumuz alanlarda ücretsiz ve online eğitim alabildiğimiz bir portal. Ve ayrıca sonunda sertifika alabiliyor ve bu sertifikayı cv hazırlarken kullanabiliyoruz. Bunun yanı sıra kendimizi geliştirmek için fırsat alanları sunuyor. Nasıl mı? Başarınız neticesine iş alanlarına öneriliyor ve iş imkanı sağlayabiliyorsunuz. Kişisel gelişim adına da birçok eğitim bulunmakta. Ben bu portalda “İçerik Editörlüğü” eğitimini tercih ettim. Hem okuyup araştırmayı seviyordum hem de yazmayı. Ama aslında bunu seçmemin nedeni kişisel gelişimin yanında oğlum, evime ve eşime de vakit ayırabilecektim. Bu sayede bir yerden başladım.

Bu hayatımda yeni bir deneyimdi ve kişisel gelişim için güzel bir başlangıçtı. Sizler de kişisel gelişim adına bu portal sayesinde ileriye bir adım atabilirsiniz. Bazı fırsatlar siz onu ararken ayağınıza gelebiliyor. Bu da evrene “ben hazırım” demeyi başarabildiğimizde gerçekleşiyor sanırım. Korkmayın ve deneyin. Çünkü deneyene kadar yapabilecekleriniz hakkında hiçbir fikriniz yok demektir.

Yazar: Seçil Şanda