X, Y, Z Kuşağı Denklemi Nasıl Çözülür?

İletişimciler, eğitimciler hatta işletmeciler kuşakları inceliyor. Her kuşağın kendine özgü dinamikleri, karar verme biçimleri, motivasyon kaynakları anlamaya çalışılıyor. İşletmeciler bunu satış pazarlama stratejileri geliştirmek ve hedefleri tutturmak için eğitimciler, üç kuşağın bir arada olduğu eğitim kurumlarında inovativ  eğitim ve öğretim yöntemleri geliştirmek amacıyla yapıyor.

İletişimciler Ve Eğitimciler

İletişimciler hayatın her alanında insanlar arası ilişkileri anlamak ve kuşakların birbiriyle etkili iletişim yapabilmelerine yardımcı olmak için uğraş veriyor. Bu yazıda daha çok eğitimdeki kuşak sorunu üzerinde duracağız. Eğitimciler henüz Y kuşağına uyum sağlayamazken bir de ardından Z kuşağı geldi. İlk, orta ve lise dönemi eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin küçük bir bölümü BB kuşağı, geri kalan kısmı ise X kuşağı ve yeni nesli anlamakta güçlük çekiyorlar.

Sıkı disiplin ve başarı odaklı eğitim felsefesini benimseyen X’ler, Z’lerin aynı anda birkaç işi yapabilmelerinin sırrını çözmekte de zorlanıyorlar. Çocuk hem dersi takip edip hem sıranın altından Instagram peşinde. Bu arada WhatsApp mesajlarına da cevap verebiliyor. Halen üniversitede okuyan bir kısım Y kuşağının, tam olarak da Z kuşağının, “tabiatı böyle

Öğretmenler bunu kabul ettiklerinde öğrencilerini anlamaya başlayacaklar ve aslında onlara saygısızlık yapmadıklarını, birden fazla işle meşgulken kendilerini daha rahat hissettikleri için böyle davrandıklarını göreceklerdir. Bu çocuk ve gençlerin yeni nesil davranış biçimlerini, algılama süreçlerini, sosyalleşme şeklini kavradıklarında ve ders araç gereçlerini, ders yöntem ve tekniklerini buna göre geliştirdiklerinde eğitimde başarı sağlayacaklardır.

Bir de Z'lerin Tarafından Bakmak Lazım

X ebeveynler, X idareciler ve X öğretmenlerden oluşan yetişkinlerle aynı ortamlarda bulunan Z kuşağı aslında çok daha zor durumda çünkü; onları “pek anlamayan” hırslı Y kuşağından abla veya abileri, onları “hiç anlamayan” disiplinli X kuşağından ebeveyn ve öğretmenleriyle aynı dünyada yaşıyorlar.

Oysa Z kuşağının kendi hikayeleri ve romanları var. Kitap fuarı imza günlerinde izdiham oluşturacak kadar tutkuyla okudukları yazarları var. İnternete yükledikleri Wattpad öyküleri ve internette kurdukları sosyal ağları var. Acaba kaç ortaokul öğretmeni bu hikayeleri, romanları alıp okudu? Hangi anne baba çocuğum bu pahalı kocaman kitapları bana niye aldırıp duruyor, içinde ne var bir bakayım dedi? Kısacası: X’lerin ve Y’lerin dünyasında yaşayan Z'leri anlamaya çalışan kaç yetişkin var dünyada?

Eğitim Sorunları Bitmez

Eğitimde her 25 yılda bir önemli değişimler gözleniyor. Eskiden ödül ve ceza sistemini, iyi sözlü notu, azarlama ve dayak olarak algılayan eğitimciler, günümüzde performans analizine göre süreç değerlendirmesi yapma yoluna gidiyor. Geçmişte ve belki halen pek çok okulda öğrenci, yanında bulunan şişeden suyunu içeceği zaman bile öğretmeninden izin almak zorunda kalırken Amerikalı eğitimci Steve Barkley yaptığı araştırmada, bazı öğrencilerin çalışma sırasında bir şeyler atıştırdıklarında ya da dolaştıklarında daha iyi öğrendiklerini ortaya koyuyor.

Çiçek olma” dönemi de geri de bırakılıyor. Finlandiya, Japonya, Amerika ve Türkiye gibi farklı ülkelerde görülen bazı uygulamalar öğrencilerin mobil olmasına izin verilen yerde, masada, duvarda, hareketli sandalyelerde (tekerlekli) oturmalarına ya da istediklerinde ayakta dolaşmalarına fırsat tanınan okul ortamlarında daha çok şey öğrendiklerini gösteriyor. Bununla birlikte dünyanın sayılı okullarının arasına girebilecek üne sahip okullarda hala çalışmaya devam eden, kendini güncelleyemeyen bazı idareciler veya öğretmenler, boğazı ağrıyan çocuğun derse sıcak içecekle girmesini sorun ediyor ve hatta buna izin veren yenilikçi öğretmenleri de disiplinsizlikle yaftalayabiliyor.

Eğitimdeki bu sorunlar X’lerin emekli olmaları beklenerek çözülmeyeceğine göre, “X kuşağına Z kuşağını Anlama Eğitimi” adı altında sürdürülebilir ve gerçekçi programlar uygulanabilir. Yanı sıra, eğitim kurumlarına mümkün olduğunca Y kuşağından öğretmen ve idareciler atanabilir. Ne de olsa bu kuşak, Z’lere en yakın dönem olarak onları daha iyi anlayabilir ve eğitim içerik ve yöntemlerini geliştirebilirler.

Bilgisayarı Öğrenin Artık

Sorunun farkında olma ve problem hakkında okuma-araştırma yapmada eğitimcilerin kuşaklar arası bağı kurmalarında etkili olabilir. X, Y, Z kuşağını inceleyen, çözüm önerileri sunan pek çok yerli yabancı araştırmacının kitaplarına, tezlerine, makalelerine ulaşmak artık çok kolay. Yoksa siz hala interneti araştırma için kullanmayan X’lerden misiniz?

Yazar: Serap Karaman