Yabancı Dil Eğitimi Almanın Önemi

İlkokuldan bu yana bize İngilizce olarak sadece dilbilgisi öğretildi. Halbuki yabancı dil öğrenmede ,dinleme ve konuşma alıştırmaları büyük önem taşımakta. Bir çocuğu ele alalım. Çocuk konuşmaya nasıl başlıyor? Duyduklarını tekrarlayarak,çevresindeki sesleri taklit ederek.

İngilizce eğitimi almaya ilkokulda başlıyoruz.Üniversiteye geldiğimiz zaman,yaklaşık olarak 7-8 yıllık bir dil eğitimi geçmişimiz olmuş oluyor. Peki Neden Yabancı Dil Öğrenemiyoruz?  Tabi ki yabancı dile olan ilgi bu noktada çok önemli. Hobisi zaten yeni diller, kültürler öğrenmek olanlar için İngilizce konuşamayanları anlamak zor olabilir.

Şu açıdan bakalım. Yabancı dil öğrenmeye ilginiz yok. Kendi deyiminizle dile yatkınlığınız yok. Fakat yine de iş, eğitim veya başka bir sebepten ötürü İngilizce öğrenmeniz gerek. Bu noktada nasıl bir yol izleyebilirsiniz?

Dil Eğitimi Almanın Yolları

İlkokuldan bu yana bize İngilizce olarak sadece dilbilgisi öğretildi. Halbuki yabancı dil öğrenmede dinleme ve konuşma alıştırmaları büyük önem taşımakta. Bir çocuğu ele alalım. Çocuk konuşmaya nasıl başlıyor? Duyduklarını tekrarlayarak,çevresindeki sesleri taklit ederek. Bir çocuğun konuşmaya başlamadan önce dilbilgisi öğrenmesi mümkün mü sizce?

Bir keresinde Ekvator’lu bir arkadaşımla Sultanahmet’e gittik. Halı satan dükkanlara girmek istediğini söyledi. Girdiğimiz dükkanların birinde 15-16 yaşlarında bir çocuk arkadaşımla İspanyolca konuşmaya başladı. Hayret etmiştim. İspanyolca’yı nasıl ve nerede öğrendiğini sordum. ‘’Halı satacak kadar biliyorum. Buraya gelen müşterilerle konuşa konuşa öğrendim’’ dedi. Bu çocuğun dilbilgisel olarak hiçbir altyapısı yoktu. Fakat karşısındaki ile iletişim kurabiliyor muydu? Evet. Bu dili kullanarak işini yapabiliyor muydu? Evet. Yabancı dil öğrenirken sadece dilbilgisi değil konuşmaya ve dinlemeye de önem verilmesi gerek. Peki bunu nasıl yapabiliriz?

Yabancı dil eğitimi almanın yolları da var tabi ki. Üstelik ücretsiz. İstanbul İşletme Enstitüsü dil öğrenme konusunda ücretsiz online eğitimlerdüzenliyor. Enstitü kapsamında alacağınız farklı Yabancı Dil Eğitimleri size çok şey katacaktır.

Konuşma Ve Dinleme

Bu durumda devreye internet giriyor. Elimizin altında o kadar çok kaynak mevcut ki. Yabancı filmler, diziler, müzikler ve kitaplar. Öğrenmek istediğiniz dili konuşan kişilerle iletişime geçebileceğiniz dil öğrenme platformları. Benim en çok yaptığım şey ise, kendi kafamda bir durum yaratmak ve o durum hakkında İngilizce ya da öğrendiğim dilde kendimle konuşmak. Eğer yabancı bir dizi izliyorsam, altyazısını da o dilde seçmek. Böylece hem görsel hem de işitsel olarak alıştırma yapmış oluyorum.

Televizyon şovları 5-6 dakikalık stand-up videolarının daha yararlı olduğunu düşünüyorum. Çünkü burada hem farklı aksanlardan insanların İngilizcesini duyuyor hem de günlük söylemleri öğrenebiliyorum.’’ Konuşma alıştırması yapmak istiyorum ama çevremde kimse yok’’ diye düşünmemek gerek. Bu durumda bir arkadaşınızla yarım yamalak dahi olsa o gün sadece öğrenmeyi hedeflediğiniz  dilde konuşmayı deneyebilirsiniz.

No English Yöntemi

Yabancı dil öğrenmedeki tek basit metot adlı videoları ile Scott Young ve Vat Jaiswal,şu an da 4 dil konuşabildiklerini söylüyor. Bu metot şöyle işliyor;bu iki arkadaş dilini öğrenmek istedikleri ülkeye gidiyorlar. Tek bir kuralları var. ‘’No English’’yani ‘’İngilizce konuşmak yok’’. Gittikleri ülkede o ülkenin dilini konuşmaya çalışıyorlar ve her ne olursa olsun kesinlikle İngilizce kullanmıyorlar. Ellerinde bir sözlük, bir süre burada kalıyorlar. İlk hafta çok zorlanıyorlar fakat zamanla etraflarında konuşulanı anlayacak seviyeye geliyorlar. Birkaç hafta sonrasında ise artık temel seviye o dili konuşabiliyorlar.

Sonuç olarak yabancı dil öğrenirken en önemli noktalardan birinin konuşma alıştırması olduğuna inanıyorum. Bu bir başkası için  farklı olabilir, fakat ben en çok bu yöntemin faydasını gördüm diyebilirim. Eğer siz de yabancı dil öğrenmek istiyorsanız ve şu ana kadar ki denemelerinizden bir sonuç alamadıysanız yukarıda bahsettiğim örnekleri deneyebilirsiniz.

Yazar: Yağmur Öz