Yabancı Dil Eğitimi Çeşitleri

Yabancı dil eğitimi gelişen ve değişen dünyamızda her zaman ihtiyaç duyduğumuz en önemli şeylerden biridir. İnsanlar farklı dillere sahip olsalar bile her zaman kendi aralarında iletişim kurmak isterler.

Yabancı dil eğitimi gelişen ve değişen dünyamızda her zaman ihtiyaç duyduğumuz en önemli şeylerden biridir. İnsanlar farklı dillere sahip olsalar bile her zaman kendi aralarında iletişim kurmak isterler. Her ülkede yabancı dil her zaman önemlidir.

Yeni Bir Dil Öğrenmek

Birbirinin dilini konuşamayan iki insan için en yararlı şey birbirlerinin dillerini öğrenmek veya uluslararası geçerli ortak dil İngilizceyi bilmektir. Yabancı dil eğitimi almak için yapabileceğimiz birçok şey bulunmaktadır. Mesela; dil kurslarına gitmek, yurt dışında eğitim almak, okul eğitimi, mobil eğitim uygulamalarından yararlanmak, online eğitimlere katılmak gibi yapabileceğimiz birçok şey vardır. Bunların hepsinin bize katkıları bulunmakta. Yabancı dil eğitimi her yaşta alınabilir fakat genç yaşta olan bir birey daha kolay öğrenmeye sahiptir.

Ülkemizdeki yeni eğitim sitemleri ile birlikte yabancı dil eğitimi artık ikinci sınıftan itibaren veriliyor ve 11 yıl sürüyor. Fakat ülkemizde yabancı dil erken yaşta öğretilmeye başlansa bile çoğu okul yabancı dil eğitimine yeterince önem vermiyor ve yetersiz kalıyor. Halbuki geçirilen on bir yıllık süre yabancı dil eğitimi için fazlaca yeterlidir ve yabancı dili Türkçe kadar iyi biliyor olmamız gerekir ama okullar yabancı dil eğitimini çok hafife aldığından dolayı nitelikli öğrenim maalesef fazla olmuyor. Fakat elbette arada iyi eğitim veren kurumlarda bulunmaktadır.

Farklı Dil Eğitimleri

Okullar yetersiz kaldığı için yabancı dil kursları da çoğalmış bulunmakta. Kurslarda yabancı dil eğitimi İngilizce ve Almanca ile sınırlı kalmayıp Çince, Japonca, İspanyolca, Rusça Korece, Fransızca ve İtalyanca gibi çeşitli dil seçenekleri sunmaya başladı. Çünkü değişen ve gelişen dünyada ülkeler arası iş veya anlaşma yaparken artık İngilizce tek başına yeterli kalmıyor. Yabancı dil eğitiminin süresi belirsizdir. Mesela az ve günlük hayatta ihtiyacımıza yarayan şeyler öğrenmek için kısa bir vakit gerekirken iş için akademik İngilizce öğrenmenin sınırı olmayıp uçsuz bucaksız. Yabancı dil eğitimi almak bize her zaman yarar sağlar.

Örneğin özgeçmişte bildiğimiz yabancı dilleri yazdığımızda yabancı dil bilmeyen bir kişiye göre bizi ayrıcalıklı kılar. Yabancı dil eğitimi bize ülkemizde veya yurt dışında iş bulmamıza yardımcı olur. Hayatımızda yeni bir dilin hiçbir zararı yoktur. Ülkemizde yabancı dil kursları bizlere seviye ile gramer ve biraz kelime öğreterek öğrenildiğini sanıyorlar. Konuşmak için çok pratik bulunmadığı için etkisi yurt dışı eğitimi kadar etkili değildir. Fakat işini iyi yapan ve herkesin memnun kaldığı iyi bir kurs bulmak zor değil. Memnuniyet kişiden kişiye değişkenlik gösterir.

Online Eğitimler

Yabancı dil öğrenimi için mobil uygulamaları veya online eğitimlerden de yardım alabiliriz. Uygulama veya eğitimlerin bazıları ücretli olsa da ücretsiz içerik de bulabiliriz. Uygulamalar oyun, test, kelime öğretimi, gramer, dizi, canlı ders gibi bir çok alanlara sahip sadece kendinize uygun olanını seçip öğrenime başlayabiliriz.  Fakat en etkili/doğru öğrenim yurt dışında alınan dil eğitimleridir, bize pratikte de daha çok yardımcı olur ve etkisi de büyüktür. Çünkü orada iletişim kurmak için başka bir dile ihtiyaç vardır ve bir şekilde öğrenmek zorunda kalmış oluruz.

Yurt dışında kalırken yeni kelimeler, yeni bilgiler her gün eklenecek ve biz fark etmesek de bu dil eğitimi bize ana dilimiz gibi yakın şekilde öğrenmemize katkı sağlayacaktır. Yurt dışında ne kadar uzun süre bulunma deneyimine sahip olursak hayatımızda bize o kadar yararı olur. Yabancı dil öğrenimi hiçbir zaman son bulmaz ona her zaman ihtiyacımız vardır. Ana dil düzeyinde başa bir yabancı dil bilmek bizim geleceğimize yaptığımız en büyük yatırımdır.

Bu yüzden yaşımız kaç olursa olsun her zaman öğrenmeye açık olmalıyız ve doğru eğitimi araştırıp, almalıyız. Yabancı dil eğitimi basite alınacak bir şey değildir. Yeni öğrenimlere açık olduğumuzdan bizi ileriye taşıyabilecek bir şeydir. Sadece İngilizce kendi başına önemli değil bu yüzden iki dilden fazlasını bilmenin avantajı her zaman bizim için daha fazla olacaktır.

Yazar: Bilge Nisa Şener