Yabancı Dil Eğitiminin Püf Noktaları

Yabancı dil eğitimi almadığı halde yabancı dili en etkili şekilde konuşan ve öğrenen üç kitlenin ortak özellikleri nedir? Yanlış yapmaktan korkmamaları ve yabancı dili konuşmalarıdır.

Çoğumuz yabancı bir dil öğrenememekten ve onu etkin bir şekilde konuşamamaktan şikayet ederiz. Size işinizi kolaylaştıracak püf noktaları vereceğiz.

Yabancı Dil Eğitimi Almak Bize Ne Katar?

Dünya üzerinde yaşayan 7.53 milyar insanın

  • 1.3.milyarı Çince
  • 427 milyonu İngilizce
  • 220 milyonu Türkçe konuşmaktadır.

Ne kadar çok insan ile iletişime geçebilirsek o kadar çok, iş olanağı yakalayabilir ve istediğimiz alanda kendimizi geliştirmemizi sağlayacak yeni bilgiler öğrenebiliriz.

Yabancı dili en etkili şekilde öğrenen ve konuşan üç kitle vardır.

Yabancı Dili En Etkin Şekilde Konuşan Kitleler Kimdir?

  • Küçük çocuklar
  • Yabancı turistlere ürün satan sokak satıcıları
  • Son olarak en iyi yabancı dili öğrenen yabancı turistlere ürün satan sokak satıcısı çocuklardır.

Yabancı dil eğitimi almadığı halde yabancı dili en etkili şekilde konuşan ve öğrenen üç kitlenin ortak özellikleri nedir? Yanlış yapmaktan korkmamaları ve yabancı dili konuşmalarıdır.  Bunlar da bizlere yabancı dili iyi bir şekilde öğrenmek ve etkili konuşabilmek için pratik yapmanın şart olduğunu göstermektedir.

Yabancı Dil Eğitimi İçin Önemli Adımlar

İlk adım olarak neden yabancı dil öğrenmek istenildiğinizi belirleyiniz. Çünkü işinize yaramayacak bir şeyi öğrenmek size bir şey kazandırmaz ve sizi motive etmez. Neden öğrenmek istenildiği nasıl belirlenmeli? Örneğin bir konu hakkındaki en güncel bilgileri ilk öğrenen kişi olmak istiyorsunuz veya yapmış olduğunuz işi dünyaya açmak istiyorsunuz bunun için İngilizce öğrenmek idealdir. Çünkü İngilizce bilim ve uluslararası diplomasi dilidir. Amacınızı ulaşmak için hangi yabancı dilin ideal olduğunu araştırınız.

İkinci adım olarak kelime ezberleme yöntemleri kullanarak öğrenmek istediğiniz dilin kelimelerini öğrenin. Yabancı dil eğitimi için kelime ezberlemeyi daha etkili kılmak için öğrendiğiniz kelimeyle duyusal olarak kendinizle bir bağlantı kurmanız gerekmektedir. Kelimeleri gruplandırarak ezberlemek de kelimelerin akılda kalıcılığını olmasını sağlamanın ideal yolları arasındadır.

Üçüncü adım olarak öğrenmek istediğiniz yabancı dildeki en önemli gramer kurallarını öğreniniz.  Son olarak sizinle aynı yabancı dili öğrenmeye çalışan ve o dili konuşan insanları bularak iletişim kurunuz. Pratik yaparken yanlış yapmaktan korkmayınız. Yabancı dil öğrenmenin en püf noktası yanlış yapmaktan korkmamak ve o dili konuşmaktır.

Yazar: Barış Acar