Yaşam Boyu Yolculuk: Kişisel Gelişim

Kişisel gelişim insanın doğup büyüdüğü yer ve kültür içinde onu yetiştiren ebeveynleri tarafından öğretilenler dışında kendisini yaşam boyu daha ileriye taşıma yolculuğudur. Ailenin bireye kattıklarının dışında kendi bilgi ve becerilerini daha ileri seviyeye taşımasıdır.

Kişisel gelişim insanın doğup büyüdüğü yer ve kültür içinde onu yetiştiren ebeveynleri tarafından öğretilenler dışında kendisini yaşam boyu daha ileriye taşıma yolculuğudur. Ailenin bireye kattıklarının dışında kendi bilgi ve becerilerini daha ileri seviyeye taşımasıdır.

Kişisel gelişim tarih boyunca insanlık var olduğundan bu yana devam eden bir süreçtir. Bilimsel olarak 1900'lü yıllarda '' Neden bazı insanlar başarılıyken bazıları başarısız olmakta? '' sorusundan yola çıkarak bazı araştırmacılar uzun süren araştırma sonucunda başarının yöntemlerini yazmışlardır. Sokrates'in '' Tek bildiğim hiçbir şey bilmediğimdir '' sözündeki gibi kişinin gelişiminin sürekli devam ettiği düşünülecek olursa hayat yolculuğunda her insan bunun için çaba göstermelidir. Peki, kişisel gelişim yolculuğunda nasıl bir süreç izlenmelidir.

Kendini Tanımak

Kişi öncelikle kendisini tanımalı ve bu yolda güçlü yönleri, zayıf yönleri nedir bunu tespit ederek gelişimi için hedef koyarak ilerlemelidir. Kişi neyi sevip sevmediği, ilgi alanları, yetenekleri doğrultusunda da kişisel gelişim yolunu çizebilir, hedef belirleyebilir.

Okumak

Alışageldiğimiz gibi sadece kitap okumak değil yanı sıra , yaşamı okumak ; baktığınızı görmek, hissetmek, duymaktır okumak. Doğanın içinde yer almak bir bitkinin oluşum evrelerine şahit olmak. İnsanları gözlemleyerek onlardaki farklı özellikleri kendi içinizde değerlendirip size örnek olacak kişilerle hayatın içinde var olmaktır. Onlardan yeni şeyler öğrenmektir. Hayatı okuduğunuzda yepyeni bilgiler zihninize dolacak ve bakış açınızı yenileyecektir. Sizi bambaşka bir insan yapacaktır.

Genel Kültür

Kişisel gelişim yolunda merak etmek çok önemlidir. Nasıl sorusunu sorduğunuzda karşınıza cevabı kolaylıkla gelecektir. Merak edince odağınız değişecek ve bu yönde tüm olasılıklar karşınıza çıkacaktır.  Öncelikle ilgi alanlarınızdan başlayarak o konudaki tarihsel gelişim nasıl olmuş, hangi evrelerden geçmiş, şu an nasıl yapılmakta gibi konuların üzerine yoğunlaşabilirsiniz.

Tabi ki genel kültürünüzü sadece ilgi alanlarınızla değil çok farklı konularda araştırma yaparak, okuyarak, dinleyerek, teknolojiden faydalanarak, yeni arkadaşlıklar edinerek de geliştirmelisiniz.  Kitapların yanı sıra blogları, gazete yazılarını veya dergileri okuyarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.  Haberleri izleyerek dünyada neler olduğuna dair bilgi sahibi olabilir üzerine düşünüp araştırma yapabilirsiniz. Tüm bunlar kişisel gelişim için büyük katkı sağlayacaktır.

Sosyal Olmak

Farklı konularda seminer, eğitim, konferanslara, dernek toplantılarına , hobi kurslarına katılarak sosyalleşebilirsiniz.  Yeni insanlarla tanışıp onlarla sohbet etmek vizyonunuzu genişletecektir. Kişisel gelişim için önemli bir konu da iyi bir dinleyici olmaktır. Arkadaşlarınızın yeni tanıştığınız kişilerin söylediklerine dikkat edin. Onlarla bir konu hakkında tartışın, fikirlerini isteyin.  Her insanın sizin hayatınıza katacağı değer azımsanamaz.

Teknolojik Yenilikleri Takip

Teknoloji sadece kullandığımız akıllı telefonlardan ibaret değil, dünyada yeni nesil birçok teknolojik buluşlar olmakta ve bu büyük bir hızla gerçekleşmekte. Hayatı kolaylaştıran ve insanların geleceğinde etkin rol alacak gelişmeleri takip etmek kişisel gelişim alanında olmazsa olmazlardan. Öyle ki teknoloji artık yeni nesil iş alanları yaratmakta, dünya başka bir gerçekliğe doğru evrilmekte. Bu dünyadan uzak kalmak hayatın gerisinde kalmak demektir. Teknoloji hayatı yakalamak ve kişisel gelişim yolculuğunuzda ön sıralara çıkmak için yakından takip edilecek yegane alandır.

Yabancı Dil

Gelişen dünyada sınırları ortadan kaldıran en önemli unsur aynı dilde konuşabilmek, anlaşabilmektir. Artık hayatın her alanında, dijitalleşen dünyada yabancı dil önemini gittikçe arttırmıştır. Özellikle tüm dünyada ortak dil olan İngilizceyi en azından orta seviyede okuyup yazmak çok önemli. Böylelikle yaptığınız işle ilgili ya da ilgi alanlarınızla ilgili daha fazla kaynağa ulaşabilir, gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz. '' Bir lisan bir insan '' sözünde olduğu gibi yabancı dil öğrenerek farklı kültürlerden yeni arkadaşlıklar kurup diyaloğa girebilirsiniz. Bu, sizin vizyonunuzu genişletip hayatınıza zenginlik katacaktır.

Meditasyon

Kişisel gelişim yolculuğunda meditasyon neden önemli diye düşünebilirsiniz. Yoğun hayat temposunda iş stresi, teknoloji araçları ile zaman geçirme sürelerimizin artması sonucu fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak yenilenmeye, rahatlamaya ihtiyaç hissedilmektedir. Kişi bu anlamda rahatladığında geçmişte veya gelecekte yaşamaz, şu anda kalarak zihnini öfkelerden, endişelerden arındırır.

Böylelikle yeni fikirlere, yaratıcı güce daha fazla sahip olur ve kişisel gelişimini kaliteli bir şekilde devam ettirir. Gelişiminiz için İstanbul İşletme Enstitüsü'nde farklı alanlarda ücretsiz online eğitimler kapsamında kişisel gelişim eğitimleri alıp kendinizi globalleşen dünyada daha ileri götürebilir ve hayatınızda farklı bakış açıları yaratabilirsiniz.

Yazar: Sevinç Mutlutürk