Yaz Tatilini Değerlendirmek İçin 7 Yol

Ne kadar klişeleşmiş bir tavsiye olsa da ana dilinize ek olarak dil öğrenmeniz gerekiyor. Bu kariyeriniz için gerekli olsa da yabancı dil öğrenmek, beyninizin çalışma kapasitesine de etki sağlar.

Bahar geldi, öğrencilerin kanı ısınıyor. Güneşli günler giderek artıyor derken derslere ilgisi azalan öğrenciler yaz tatili sürecinin başlamasını bekliyorlar. Bilindiği üzere yaz tatili 3 ay süren bir ülkede yaşıyoruz. Bu uzun süre zarfında yapılabilecek çok fazla etkinlik var. Geçtiğimiz yıllarda öğrenciler ve velilerin kafasında yaz tatili 1 ay mı olacak, yaz tatili kalkıyor mu soruları vardı. Şimdilik yaz tatilinde değişiklik olmasa da çoğunluk bu tatilin çok uzun sürdüğü konusunda hem fikir gibi gözüküyor.

Öğrencilerin kimisi tatilini herhangi bir işte çalışarak cebine harçlık koymayı hedeflerken, kimisi de hem tatil yapıp hem de kendilerine katabilecekleri ne varsa onu katmayı hedefliyorlar.

Bol bol okuyun.

Okumak, günümüzde kendimize kazandırmamız gereken en önemli etkinliklerden birisidir. Nesillerden nesillere aktarılan bilgi birikiminden yararlanmak istiyorsak okuma alışkanlığımızı geliştirmemiz gerektiğinin zaten farkındayız. Ama burada bahsettiğimiz okuma eylemi, bilgiyle iç içe akademik metinler, kişisel gelişim yazıları ya da kişisel gelişim kitapları değil farklı bakış açıları kazanmanızı sağlayacak kurgular, romanlar okumaktır. Hayatı kendi gözlerinizden değil de yazarların gözlerinden görmeye başladığınızda o zaman yaşadığınız hayatı da farklı görmeye başlayacaksınız.

Düşünmek için kendinize zaman ayırın.

Gün içerisinde okulun öğrencilere dayattığı ezberci eğitim sistemi sebebiyle düşünmeyi sürekli erteliyoruz. Evlerine yorgun gelen öğrenciler ya dinlenmek için zaman ayırıyor ya da sosyal aktivitelere yönelip zihinsel yorgunluktan uzakta kalmaya çalışıyorlar. Bu durumda da gerek şu anı gerekse geleceği düşünmeyi sürekli erteliyorlar. Bu yüzden öğrencilere en büyük tavsiyemiz kendinize bir bilet alın. Tren, vapur ya da otobüs bileti… Yolculuğa çıkın ve bu yolculuk esnasında düşünün.

Dostluklarınızı gözden geçirin.

En yakınınızda bulunan 5 kişi sizin kişiliğinize dair ipucu verir. Yakın çevrenize aldığınız kişileri düşünün. Size ne ölçüde faydaları ne ölçüde zararları var? Bazı durumlarda arkadaşlık ilişkileriniz olmak istediğiniz kişiyi de belirler. Sizi dibe çeken arkadaşlıklarınızdan kurtulma vaktiniz belki de bu yazdır. Sürekli yeni arkadaşlar edinin ve onların tecrübelerinden mümkün olduğunca faydalanmaya çalışın.

Gençliğinizi değerlendirin.

Yaşlılarımızın dediği gibi, zaman gelip geçicidir. Şu an elinizde olan gençliğiniz sizin her şeyiniz. Şimdi yapabileceğiniz aktiviteleri ilerde yapamayacaksınız. Sahip olduğunuz şeylerle aslında en verimli zamanlarınızı yaşıyorsunuz. Bu sebeple gençliğinizi en verimli çağınızı üretmekle geçirin. Bu ileride size çok fazla şey sunacak.

Dil öğrenin.

Ne kadar klişeleşmiş bir tavsiye olsa da ana dilinize ek olarak dil öğrenmeniz gerekiyor. Bu kariyeriniz için gerekli olsa da yabancı dil öğrenmek, beyninizin çalışma kapasitesine de etki sağlar. Üstelik sürekli yeni bilgiler edinmeniz ruh sağlığınız ve öz benliğiniz için fayda sağlar. Bu da kendini geliştirmek için en güzel yollardan birisidir.

Beyninizi çalıştırın.

Beynimiz uzun süre pasif kalırsa bazı komplikasyonlar gösterir. Örneğin sürekli uyku hali, uzun süreli olaylara odaklanamama gibi problemler, fiziksel hastalık olmadığı sürece beyninizi çalıştırmadığınızın göstergesidir. Öğrenmek bile beyninizin bir kavram ya da bilgiyi sürekli tekrarlar ile işlemesine dayalıdır. O zaman neden beynimizi çalıştırıp sürekli ona yeni görevler vermiyoruz. Çevrenize bakın. Sürekli öğrenen, gezen, hakkıyla çalışan insanlar neden çok enerjik?

Yarım kalan işlerinizi tamamlayın.

Sürekli aklınıza fikirler geliyor ve bunları ya gerçekleştirmek için adımlar atıyor ya da erteliyorsanız bu fikirleri, projeleri, yarım kalan her şeyinizi tamamlamak için bu yaz çok güzel bir zaman. Kendinize bir başlangıç noktası seçin. Bu her zaman yazmak istediğiniz kitabın ilk sayfası olabilir ya da her zaman gitmek istediğiniz bir kamp gezisi için bir çanta almak olabilir. Bu başlangıç noktasını ilerletin ve kafanızdaki bu işi tamamlayın.

Bu yaz harika bir zaman dilimi. Zamanını kullanmayı bilen hayatını da yaşamayı biliyor demektir. Siz de bunları gerçekleştirin. Hayatınızı yaşamaya başlayın.

Yazar: Alper Yiğit