Yeni Bir Dünya: Yurt Dışında Eğitim

Globalleşen dünyada evrensel bir bakış açısına sahip olmanın önemi gittikçe artıyor. Bu sebeple gönüllü proje, sertifika ve staj programlarına katılarak kendinizi geliştirebilir; mezun olduktan sonra alacağınız diplomayla uluslararası şirketlerde iş bulabilirsiniz.

Yurt dışında eğitim almak geleceğinizi şekillendirmek için atacağınız en güzel adımlardan biri olacaktır. İş imkanına göre kariyer planı yapıp ona uygun bir bölüm seçtiğinizde bulunduğunuz çok yönlü ortamın tüm avantajlarından faydalanabilirsiniz. Cesaret isteyen bu adımın size neler kazandıracağına bakalım.

Eğitim ve Kariyer

Yurt dışında eğitim alanında uzman eğitim kadrosu, bilim ve teknoloji temelli eğitim sistemi ve rahatça kullanabileceğiniz donanımlı kaynaklarıyla size kendinizi geliştireceğiniz bir dünya sunuyor. Globalleşen dünyada evrensel bir bakış açısına sahip olmanın önemi gittikçe artıyor. Bu sebeple gönüllü proje, sertifika ve staj programlarına katılarak kendinizi geliştirebilir; mezun olduktan sonra alacağınız diplomayla uluslararası şirketlerde iş bulabilirsiniz.

Üniversite eğitiminize direkt yurt dışında başlayabileceğiniz gibi, Türkiye'de üniversite okurken öğrenci değişim programlarıyla da yurt dışına gidebilirsiniz. Bu programların en popüler olanı Erasmus, lisans ve yüksek lisans eğitiminize yurt dışında devam etmenizi sağlayan bir programdır. En büyük avantajı harç ödememeniz ve size belli bir hibenin sağlanması olabilir. Türkiye'deki üniversitenizde en az iki dönem ders almış olmanız ve dil sınavında belli bir oranda başarı göstermeniz yurt dışında eğitim imkanı sağlayan bu programa katılmanız için yeterli!

Yurt dışı sertifika programı ve yeni bir kariyer sağlayan başka bir program da Work and Travel. 18-26 yaş aralığındaki dört yıllık örgün öğretim öğrencilerinin katılabildiği bu kültürel değişim programında sezonluk işlerde çalışarak para kazanabilirsiniz. Türkler için bu programın süresi yaz mevsiminde üç veya dört ay olarak değişiyor. Kazandığınız parayı biriktirmeye dikkat edin çünkü bu süreyi doldurduğunuzda size verilen otuz günlük turist statüsüyle Amerika'nın tadını çıkarabilirsiniz! Yurt dışında eğitim için geç kalmadınız! Yüksek lisans ve doktora programlarına katılarak alanınızda uzmanlaşabilir, kariyer hedefinizi genişletebilirsiniz.

Kişisel Gelişim

Yurt dışında okuyan öğrencilerin zor durumda kalmaktan çekinmediklerini görebilirsiniz. Kendi kendinize yetebildiğinizi gördüğünüzde, yeni yerlerle birlikte kendinizi de keşfettiğinizde yurt dışında eğitim almanın tadına asıl o zaman varacaksınız. İlgi alanlarınızı genişletebilir, Türkiye'de deneyimleme fırsatı bulamadığınız alanlarda yeteneklerinizi keşfedebilirsiniz. Yurt dışında eğitim sayesinde farklı bakış açılarına açık, ön yargısız biri olursunuz.

Yeni Bir Dil ve Kültür

Yurt dışında eğitim almanın size kazandıracağı en büyük şey tartışmasız yeni bir dile hakim olmanızdır. İlk gittiğinizde çok kültürlü bir ortamın içinde olacağınız için dil problemi yaşayabilirsiniz. Bu problemin sizi pes ettirmesine izin vermeyin ve sürekli pratik yaparak onu avantaja çevirin. Eğer yurt dışında eğitim aldığınız okul Avrupa'da ise çok şanslısınız demektir. Vize problemi yaşamadan birçok ülkeyi rahatça gezebilir, yeni kültürler ve insanlar tanıyabilirsiniz.

Hayat Tecrübesi ve İş İmkanı

Yurt dışında kaldığınızda veya ülkeye döndüğünüzde kendinizin farkında olacaksınız ve potansiyelinize uygun işleri seçme imkanınız olacak. İş sizi seçmeyecek; siz işi seçeceksiniz. Üniversite bittikten sonra eğitim aldığınız ülkede kalmak istiyorsanız, oturma ve çalışma izni için başvurabilirsiniz. Başka bir ülkeye gitmek isterseniz diploma denklik süreçlerini iyi takip etmelisiniz. Türkiye'ye dönmek isterseniz buradaki birçok şirketin artık yurt dışı tecrübesine önem verdiğini düşünürsek bu konuda rakiplerinizden bir adım öndesiniz.

İşte size yurt dışında kazandığınız deneyimleri göstermek için bir fırsat! Çok kültürlü bir ortamdan çıktınız, farklı kültürler ve insanlar tanıdınız artık evrensel bir bakış açısına sahipsiniz. Denemekten korkmayan ve değişimlere, yeniliklere açık biri olduğunuzu gördüğünüzde kendinize güveniniz gelecek. Döndüğünüzde dünya görüşünüz tamamen değişmiş olacak ve siz de artık başka insanları yola çıkış hikayenizle cesaretlendireceksiniz. Hep yolda kalın.

Yazar: Buse Kırkan