Yeni Bir Hikaye Yazalım

Bu hayatta düşenler değil düştüğü zaman yerinden kalkanlar kazanır. İnsanın en güzel, en ilginç ve en popüler hikayesi baş kahramanın kendisi olduğu hikaye. Hikayeler tamamen kişinin kendisi hakkındaki duyguları ve hayata bakış açısına bağlı.

Bu hayatta düşenler değil düştüğü zaman yerinden kalkanlar kazanır. İnsanın en güzel, en ilginç ve en popüler hikayesi baş kahramanın kendisi olduğu hikaye. Hikayeler tamamen kişinin kendisi hakkındaki duyguları ve hayata bakış açısına bağlı. Unutamamak, kendini affedememek, aşk acısı çekmek. Anı geriye sararak devamlı yapmasaydım, yapmamam gerekirdi gibi sorular insanların yakasından kurtulmadığı sürece kişiyi daima geriye götürür.

Düşmekten Korkma

Bizim kalkıp yürümemiz hatta kalkıp daha ileriye koşmamız gerekiyor. Asla düştüm diye korkma daima hatalarından ders çıkar ve daha donanımlı bir şekilde kalk ki insanlar kalkış görsün. Bizim sorunumuz sadece duyguları olay anında çok yoğun yaşamamızdan dolayı kaynaklanıyor zamanla neler unutulmadı veya neye alışılmadı ki bu hayatta.

Yeni hikayemizi yazmak için neler istediğimize karar vermeliyiz. Bir de önceki hatalarımızdan dersler çıkararak yeni karar sürecimize bunları da dahil etmeliyiz. Sadece kararlar almak ve istemek yeterli mi? Yarın yeni bir spor salonuna yazılacağım ya da yabancı dil öğreneceğim diyerek başlayabilir misin? Başarısızlıklarını unutarak ve yaşadıklarını şikayet ederek hiçbir yere varamazsın.

Hayalinin Peşinden Gitmek

Bizi ayağa kalkmamaya iten neden tekrar düşersem korkusu. Bizi motive eden ne? Tabi ki hayalini kurarak onların peşinden koşmak. Mesela yılbaşı akşamı bir bilet alırsın çıkma ihtimali milyonda birdir. Ama sen onun hayali ile beklersin bari amortisman çıksın dersin de param çöpe gitmesin. Ama bizim kaybedecek ne vaktimiz ne zamanımız var. Kendimize önce bir liste yaparak başlayabiliriz. Ne öğrenmek ne okumak ve nasıl yaşamak istersin?

Başarılı olmak yaptım oldu gibi iki kelimeye sığmaz. Çok ama çok çalışacaksın kolay bir mesele değil. Başarı çıtamızı ne kadar yükseğe koyacağız? Başarmak için örnek alacağımız insanlar kim? Çok zengin olmak bir başarı mı? Öncelikle adımlarımızı belirleyip o doğrultuda hareket etmeliyiz;

Sakinlik

Hemen panikleme önce sakin ol. İlk başta hangi olayı yaşadık da bu kadar zarar gördük onu tespit edeceğiz. Bu aşamayı çok iyi tahlil etmemiz gerekmektedir. Başarınızın önündeki engeller nelerdir. Çevrende senin başarılarını küçük gören düştüğün zaman seninle alay eden kişilerden uzak duracaksın. Sonra yeni Hikayen için planını oluşturacaksın ve bu hikayeyi kimlerle ve nasıl bir ortamda yazmak kolay olacak onu tahlil edeceğiz. Başarısız olacağını asla ama asla inanma daima ileri bakacağız.

Yeni Hikayenin Yazılması

Bu süreçte kendimize yeni aktivitelerde ekleyerek yeni ortamlara adaptasyon ve hedeflerimiz doğrultusunda yenilenmiş olduğunu gösterme vakti. Bu süreç biraz acılı olacak bazen sevgilinden ayrıldıysan o aklına gelecek veya işinden kovulduysan ben şimdi ne yapacağım derdine düşeceksin. Fakat bu yaşanan olaylardan aldığımız derslerle beraber bu sürende aynı hataları tekrar etmeyeceğiz. Hep canlı kalmaya yaptığımız planlara sadık kalmaya çalışacaksın. Kendine yeni sevgili bulacak ona sımsıkı sarılacaksın ve yeni iş arkadaşlarına ‘merhaba diyeceksin.

Daima Gelişim

Artık geriye bakmak yok. Herkes sendeki değişimi kıskanacak senin başarını gölgelemeye çalışacak ama sen hiçbir an onlara kulak asmadan kendi hikayeni yazmaya devam edeceksin. Daima yeni yerler öğrenecek yeni arkadaşlar edineceksin. Bu sayede kendinizi de geliştirerek sohbetlerin kalitesini arttırırsın ve çevrendeki kaliteli insanların sayısı da artar. Artık hiçbir yerde boş durmak hiçbir anı heba etmek yok.

Sosyal medyada harcadığın zamanı ve işe gidip gelirken harcadığın zamanı hesaplasan günde 3 saatten az değildir bu sürelerde okuyacağız veya devamlı kendimize bir şeyler katacak videolar izleyeceğiz. Asla vakit öldürmeyeceğiz. Kısaca mutlu olmak için sadece başarı yetmez bu başarıyı seninle birlikte daha ileriye taşıyacak insanlarla hareket etmen gerekir ki hep birlikte yükselin. Her zaman başarı farklı hikayeler yaratır. Hikayemizin sonuna geldik bu aşamada birbirimize söz verelim. Var mısın hep beraber yeni hikaye yazmaya.

Yazar: Erdem Baydilli