Yeni Bir Yabancı Dil Öğrenelim

Yabancı dil kullanımında en önemli husus pratik yapmak öğrendiğiniz cümle yapıları, konular, kelimeler ile ilgili çok sayıda cümle kurmaya ve günlük hayatınızda kullanacağınız alanlarda pekiştirmeye çalışmak sizlerin yararına olacaktır.

2017 istatistiklerine göre dünyada 7,53 milyarı aşkın insan yaşamakta ve bu nüfus gün geçtikçe daha da artış göstermektedir. Yine 2017 araştırmalarına göre, dünyada 7.000’den fazla yabancı dil mevcut ; yalnızca Türkiye’de 36 dil konuşulduğu da bu istatistikler arasında yer alıyor. İletişim için yabancı dil şart!

Neden Yabancı Dil Öğrenmeliyiz?

Günlük yaşantımızda yeni alınan teknolojik bir aletin Türkçe olmayan bir kullanım klavuzu,  alışveriş sırasında alacağımız ithal edilmiş bir ürünün Türkçe olmayan içeriği, çocukların yabancı dil ödevi  için yardım istemesi gibi birçok durumda sorunlarla karşılaşmamak için ve bilinçli bir tüketici olma konusunda önemli bir yere sahiptir. Tatil için yurtdışına çıktığınızda veya güzel ülkemizin tarihi turistik alanlarını gezip-görmek için gelen turistlere ülkemizi; tarihimizi, kültürümüzü anlatmanın yanı sıra yapacağımız yol tarifi bilgilendirmelerinde de önemi oldukça büyüktür.

Günümüz Teknolojileri İle Öğrenmek Kolay

Cep yakan yabancı dil kurslarına para harcamak istemeyen kursa gidecek zamanı olmayanlar için günümüz teknolojisi bize nimetlerini sunuyor. Youtube kanalında kurs çekimi videolar izlemek mümkün , cep telefonularından çeviri- konu anlatım- kelime öğrenme- yabancı dil sohbet  etkileşimli ücretsiz uygulamalar indirerek yabancı dil etkinliklerinizi her zaman elinizin altında bulundurmak  oldukça kolay.

Tamamen ücretsiz olan İstanbul İşletme Enstitüsü’nün eğitim programlarına katılarak yabancı dil öğrenebilir ve geliştirebilirsiniz. Bu ücretsiz online eğitimler programları sayesinde İngilizce, Almanca ve Rusça dersleri alabilir alanında uzman öğretmenlerin vermiş olduğu canlı derslerde merak ettiklerinizi sorarak etkileşim sağlayabilir, canlı yayın sonrası videoların tekrarlarını izleyebilir, verilen ödevler ve deneme sınavları ile kendinizi sınayabilir, öğrendiklerinizi keşfedebilirsiniz. Program tamamen ücretsiz olmakla birlikte eğitim sonrasında verilen sertifika kodunu Linkedin’de kullanabilirsiniz, sertifikanızı uygun bir ücret ile basılı almak da mümkün.

Yabancı Dil Öğrenimi İçin Öneriler

Yabancı dil kullanımında en önemli husus pratik yapmak  öğrendiğiniz cümle yapıları, konular, kelimeler ile ilgili çok sayıda cümle kurmaya ve günlük hayatınızda kullanacağınız alanlarda pekiştirmeye çalışmak sizlerin yararına olacaktır. Türkiye’de turist sayısı her geçen gün artış göstermektedir, turistik bölgelerde yaşıyor iseniz ya da  gittiğiniz tatil beldelerinde mutlaka yabancı arkadaşlar edinin; yaptığınız pratik öğrenmek istediğiniz yabancı dilinizin gelişimi için oldukça önemlidir.

Sevdiğiniz tarzda müzikler dinleyin; şarkıların sonuna  Lyrics(sözler)  yazarak atarın, görmüş olduğunuz şarkı sözleri sizlere kullanılan cümle kalıplarını, kelimelerin kullanım şekillerini( kısaltmalar) gösterecek, bilmediğiniz kelimeleri öğretecek ve dinleyerek kelime telaffuzunu daha iyi algılamanıza yardımcı olacaktır. Film izleyin. İzlediğiniz filmler de yine sizlere şarkı sözleri gibi katkılar sağlayacaktır.

Telefonunuzda mutlaka bir çeviri programı bulundurun; bir metinde okuduğunuz, bir şarkıda duyduğunuz, bir afişte gördüğünüz kelimelerin hemen anlamlarına bakın, her an kelime öğrenmeye çalışın.

Ev/ofisinizdeki eşyaları yazın günlük olarak en çok kullandığınız eşyaların başka dilde anlamlarını yazıp gözünüzün önünde bulundurmaya özen gösterin. Bu sizin sık sık o kelimeleri hatırlamanıza, kullandıkça aklınıza yerleşmesine yardımcı olacaktır.

Kitap okuyun; basit seviyelerden başlayarak ileri seviyelere doğru tamamen öğrenmek istediğiniz dilde yazılmış kitaplar seçin. En önemli şey gayret. Öğrenmeye gayret gösterin, her zaman bilgiye açık olun ve asla “ bu benim işime yarayacak bir şey değil” “ yaşım geçti yabancı dil öğrenip ne yapacağım?” demeyin.

Atalarımızın dediği gibi ; bilmemek değil , öğrenmemek ayıp. Hayatın her anında öğrenmeye, öğretmeye gayret gösterin. Paylaşmak güzeldir, öğrendiklerinizi paylaşın. Yaşamımız son bulana dek, hepimiz birer öğrenciyiz ve gelecek neslimizin öğreticileriyiz.

Yazar: Ayşenur Kuşan