Yeni Ekonomik Sistemin Gözdesi: Girişimcilik

Yeni ekonomik sistem bir alanda uzman çalışanlar yetiştirmek yerine çok yönlü ve yenilikçi bakış açısına sahip çalışanlara öncelik verdi. Bu durum yeni fikirlerin hayata geçmesinde büyük rol oynadı ve girişimcilik denilen kavram önem kazanmaya başladı

Gelişen dünya bugün yeni bir ekonomik sistem sundu bizlere. Geçmişte şirketler ulusal ekonomiye öncelik verirken günümüzde ekonomik ilişkiler daha global bir hal aldı. Tarım, sanayi ve makineleşme ülkelerin önceliği iken günümüzde bunun yerini hizmet sektörü ve dijitalleşme aldı.

Yeni ekonomik sistem bir alanda uzman çalışanlar yetiştirmek yerine çok yönlü ve yenilikçi bakış açısına sahip çalışanlara öncelik verdi. Bu durum yeni fikirlerin hayata geçmesinde büyük rol oynadı ve girişimcilik denilen kavram önem kazanmaya başladı. O zaman girişimcilik nedir, nasıl başlanır? bunlara bir göz atalım.

Girişimcilik Nedir?

Girişimcilik, fırsatları fark etmek, sorunların çözümlerini bulup bu alanda risk alarak yatırım yapmak demektir. Diğer bir tanıma göre; üreten bir sistemin oluşması için var olan değerlerin birleştirilmesidir. Emek, sermaye, ham madde ve bilginin üreten birey ile birleşmesiyle kavram ortaya çıkmıştır.

Tarihte 5 girişimcilik dalgası olduğu kabul edilir. Bu dalgaların başlangıcı 1785 yılında su gücü ve demir üretiminden 1845 demir yolu yapımına kadar geçen süreçtir. 2. dalga içten patlamalı motorların yapıldığı 1900 yılına kadar olan süreçtir. 3. dalga ise 1900 yılından 1950 yılında petrol ve havacılık alanında olan gelişmeleri kapsamaktadır. 4. dalga 1990 yılında yarı iletkenler ve fiber optik alanında olan gelişmeleri kapsarken son dalga 1990 yılından 2020 yılına kadar olan genetik ve yazılım alanında olan gelişmeleri kapsar. Teknoloji geliştikçe iş tanımları da değişmiş girişimcilik daha önemli bir kavram haline gelmiştir.

Girişimci Kimdir?

Kar elde etme, bağımsız olma isteği ve çalışma şartları insanları kurum içi yeni fikirlere veya kendi işlerini kurmaya itiyor. Böylelikle yeni fikirlerin sayısı artıyor. Peki ya her fikir bir girişim midir? Girişimci, toplumun ihtiyaç duyduğu malı veya hizmeti bulup üreten, yaratıcılığıyla sisteme ön ayak olan kişidir. Kişi öncelikle cesur adımlar atabilmelidir. Risk alabilecek öz güvene sahip olmalı, kendine ve iş becerilerine inanarak başkalarını motive edebilmelidir. İşleyişi sağlayacak finansal bilgiye sahip, ileri görüşlü, esnek, hırslı ve yeni fikirlere açık olmalıdır.

İsveçli iş adamı Ingvar Kamprad 70 yıllık bir mobilya markasını kurarak başarının bu yönde en önemli örneklerinden biri olmuştur. Küçük yaşlarda hediyelik eşya yapıp satarak hikayesine başlayan Kamprad, 17 yaşında ilk şubesini kurmuş ve 5 yıl boyunca kurduğu mağazada mobilya harici küçük ev eşyaları satmıştır. Mobilya sektörüne kolay monte edilebilir parça ürünlerle girmiş en sade mobilya tasarımlarını dünyaya sunmuştur. Mağazalarına yemek alanları eklemiş yeni müşteriler kazanmıştır. Kamprad yenilikçi düşünce yapısı ve yapabileceğine olan inancıyla başarmış ve bugün dünya geneli yüzlerce mağazaya ulaşmıştır.

Kurumsal Girişim Nedir?

Performans geliştirmek ve büyümek amacıyla yeni fikirleri fırsatlara dönüştüren kurum içi gelişmeler bütünüdür. Son zamanlarda ekonomide rekabetin artmasıyla kişiler ve şirketler yeni bir riske girmek yerine fikirlerini bulundukları kurum içerisinde geliştirme yoluna gidiyorlar. Bu durum bireyselden kurumsala geçerek yeni bir girişimcilik kavramının oluşmasını sağlamıştır. Kurumların bunu uygularken öncelikli amaçları dinamik bir yapı oluşturmak ve inovatif şirket yaklaşımını güçlendirmektir. Kurumsal girişim bu yöntemle hem şirketlere hem de fikrini geliştirmek isteyen bireylere değer katmaktadır.

Sizlerde girişimci bir ruha sahip olduğunuza inanıyorsanız, kendinize bir sorun. Gerçekten inanıyor musunuz? Akşam geç saatlere kadar çalışmayı ve sabahları erkenden kalkmayı göze alabiliyor musunuz? Hatalardan ders çıkarıp başarıyı yakalayıncaya kadar başarısızlık üstüne başarısızlık yaşamayı kaldırabilir misiniz?

Yazar: Elanur Oyan