Yeni Mezun İş Adaylarına Bir Yol Haritası

İş arayışına başlamadan önce, zorlu sınav süreçlerinden geçmiş bir yeni mezun olarak kendinize ilk sormanız gereken soru şu: İş arama sürecine hazır mıyım? Bu soruyu sormak çok mühim. Çünkü yeni mezun iş adaylarının yaptığı en büyük hata iş hayatına başlamadan önce motive olmamalarıdır.

Kariyeri için yol haritası arayan yeni mezun arkadaşlarımız, kaygılarınız varsa hiç vakit kaybetmemeniz için sizi böyle alalım. Tecrübeyle edinilmiş deneyimleri, yeni mezun iş adaylarıyla paylaşmak niyetindeyiz.

Kendinize Sorun

Öncelikle mezun olduğunuz bölüme ait üniversite diplomanızı başarıyla almış bulunmaktasınız. Bu nedenle sizi tebrik ediyoruz. İş arayışına başlamadan önce, zorlu sınav süreçlerinden geçmiş bir yeni mezun olarak kendinize ilk sormanız gereken soru şu: İş arama sürecine hazır mıyım? Bu soruyu sormak çok mühim. Çünkü yeni mezun iş adaylarının yaptığı en büyük hata iş hayatına başlamadan önce motive olmamalarıdır. Unutmayalım ki bu disiplinli sürece adım atmadan önce kendimizi belli sınırlar çerçevesinde rahatlatmamız gerekiyor.

Yeni mezun bir iş adayının kendini hazır hissettiğinde yapması gereken adımları paylaşmaya başlayalım. Öncelikle özgeçmiş bilgilerinizi eksiksiz ve etkileyici bir şekilde karşı tarafa sunmanız gerekiyor. Öğrenim sürecinde staj programlarına katıldıysanız bu deneyiminiz sizi ciddi anlamda ön plana atacaktır. İş başvurularına staj yaptığınız kurumlarla başlayabilirsiniz.

Özgeçmişiniz Online Platformlarda Bulunmalı

Gelelim mutlaka üye olmanız gereken online platformlara. LinkedIn, Kariyernet, Yenibiriş, İŞKUR, Secretcv, Cvlogin, Careerjet gibi sitelere özgeçmiş bilgilerinizi detaylı ve dikkati bir şekilde doldurmalısınız. Firmaların insan kaynakları departmanları bu siteler üzerinden özgeçmiş taramaları yapmaktadır. Bu platformlarda iş arayış sürecinize başladığınızda yeni mezun filtresini kullanmak size zaman kazandıracaktır. Bunun dışında LinkedIn platformu üzerinden çalışmak istediğiniz kurumda birçok yöneticiyle veya çalışanla bağlantı kurabilir, birebir iletişime geçebilir ve özgeçmişinizi ulaştırabilirsiniz. Bu şekilde birçok kişi kendini yönetici ve çalışanlara tanıtma fırsatı yakalamaktadır.

Kurumsal bir şirkette çalışma hedefiniz varsa mutlaka belirlediğiniz şirketlerin kariyer sayfalarına özgeçmiş bilgilerini kaydetmelisiniz. Büyük firmaların genellikle yeni mezun iş adaylarına sunduğu programlar sayesinde birçok kişi iş hayatına adım atmaktadır. Bu programlar 6 ay ile 1 yıl arasında yeni mezun çalışan adayına kendini tanıtma, iş deneyimi, çalışma kültürü edinme, iş disiplini, keyif alacağı alanları fark etme ve en önemlisi kendini tanıma fırsatı sunmaktadır.

Stajyer Fırsatı

Yeni mezun bir adayın unutmaması gereken en önemli konu, hala uzun dönem stajyer olma fırsatına sahip olmasıdır. Uzun dönem stajyer olma fikrini dezavantajlı bir durum olarak görmemelisiniz. Birçok kişi bu sürecin sonunda kadrolu olarak staj yaptığı kurumda çalışma hayatına devam etmektedir. Türkiye’de kurumsal şirketlerin ve sivil toplum kuruluşlarının kariyer sayfalarında uzun dönem stajyerlere birçok özel başlık altında program açarak 1 yıla kadar ulaşan süre zarfında kariyer fırsatları sunmaktadır. Bu basamak sektörde bir kariyer kültürü haline gelmiştir.

Bunun dışında yeni mezun olarak hayat boyu öğrenme vizyonuna sahip olmalı, kendinizi iş arama sürecinde de geliştirmeye ve yetkinlikler katmaya devam etmelisiniz.

Online Eğitimler

Online eğitimler iş arayış sürecinizde en yakın arkadaşınız olmalıdır. Online eğitimlerinizi Türkiye’nin en iyi online eğitimler platformlarından biri olan İstanbul İşletme Enstitüsü’nden alarak başlayabilirsiniz. Bu platform üzerinden uzaktan eğitim alarak kendinizi diğer iş adaylarından ayıran yetkinlikler elde ederek fark yaratabilirsiniz.

Unutmayın yol haritanızda sadece 2. bir yol değil, yüzlerce yol var. Kendinizi sınırlandırmayın ve ümitsizliğe düşmeyin. Yeni mezun olmanız da bir şanstır, bunu toplumun dayattığı olumsuz bir şey olarak görmemek sizin elinizde. İş arama sürecinizde kendinize sürekli bir şeyler katarak sistemli bir şekilde belirtilen adımların peşine düşmelisiniz. İş hayatınızda online kimliğiniz en önemli referansınız ve yol haritanız olacaktır.

Yazar: Çağla İnce