Yeni Mezunlar İçin 5 Tavsiye

Yeni mezun olanlar umutsuzluğa kapılmayın ve kendinizi keşfedin. Yolun daha çok başındasın. Yeni heyecanlar yeni umutlar artık her şey yeni.

Merhaba yeni mezun arkadaşım sende ne yapacağını bilememenin verdiği boşluk içindesin biliyorum. Hemen hemen herkesin yaşadığı bu durumu gel beraber kolaylaştıralım. Bana iş bulamadıktan sonra ne tavsiyesi dediğini de duyar gibiyim. Evet İş bulamam belki ama bu geçiş döneminde biraz olsun motivasyon olurum. Hadi gel sıfırdan başlayalım!

Her Şey Daha Yeni Başlıyor

Yeni mezun olanlar umutsuzluğa kapılmayın ve kendinizi keşfedin. Yolun daha çok başındasın. Yeni heyecanlar yeni umutlar artık her şey yeni. Adın bile yeni mezun düşün o kadar yeni her şey. Ve bu yeni sayfada kalem sadece senin elinde. Nereden başlayacağını bilemiyorsun. İlk başlarda hiçbir şeyin farkında değilsin tabi bir süre okulu bitirmiş olmanın verdiği mutluluk bir sürü boş vakit her şey çok güzel. Peki sonra? Yeni mezun olmanın verdiği boşluk devam ederken. İş arayışı geri dönülmeyen bir sürü başvuru yetersiz olduğunu hissettiğin o an evet tam burada duruyorsun. Çünkü her şeye daha yeni başlıyorsun. Hayal kur nerede olmak istiyorsun senin yerin bu koca dünyada neresi? Cevabını bulduğun anda kalem artık yazmaya başlıyor. Çünkü hayal ettin hedefin var ulaşmak istediğin yer orada e hadi ne duruyorsun başla!

Şimdi Harekete Geçme Zamanı

Hayal ettin hedeflerin belli artık. Sıra geldi gerçekleştirmek için çabalamaya. Düşün çocukluğunu istediklerini ve başardıklarını. Bisiklete binmeyi de hayal etmedin mi? Hatırla dört tekerlekliydi önce her şey kolaydı sonra ikiye düştü tekerlekler. Yapacağım dedin böyle de kullanırım. Düştün kalktın bir daha denedin sonra yine ve başardın sonunda hayal ettiğin yerdesin. Şimdi tekrar dört tekerlekli bisiklete binme zamanı. Bu sefer yol daha farklı daha engebeli ama hedef belli ve ulaşmak için inancın hala aynı. Şimdi deneyim zamanı farklı yollar farklı bisikletler lazım şimdi. Artık sen kendi yolunu belirleyeceksin Unutma her deneyim yeni bir yol. Ve bu yolculukta rotayı sen belirleyeceksin. Yeni yolda, yeni mezun!

Öğrenmekten Vazgeçme

Her zaman daha fazlası vardır. Daha fazla para daha fazla güç daha fazla imkan daha fazla cesaret ve en önemlisi daha fazla öğrenmek! Bildiklerini bir kenara bırakma zamanı şimdi yenisini öğrenme deneyimleme zamanı. Herkesten öğrenme zamanı şimdi, tecrübe zamanı. Başarıya doğru en sağlam adımı atma zamanı hiçbir şey bilmiyormuş gibi yeniden öğrenme zamanı. Şimdi bilgi havuzundan payını alma zamanı!

Düşmekten Korkma

Düşerek, yorularak, kayıplar vererek, belki acımasızlaşarak ve deneyimleyerek belli noktaya gelen herkes aynı şeyi söyler “ben buralara kolay gelmedim” şimdi sen de o noktanın en başındasın. Eleştirileceksin. Herkes ne yapman gerektiğini söyleyecek, zamanla yarışacaksın, yardım istemekten çekineceksin, kızacaksın, yorulacaksın. Ama hedefe vardığında iyi ki diyeceksin. Unutma düşmekten korkarsan asla uçamazsın. Bunları yazmak kolay gerçekleştirmek zor diyorsun biliyorum. Ama kalk bir bak etrafına kaç kişi hedeflediği yerde kaç kişi bunun için çabaladı? Şimdi söyle hangisi senin istediğin olduğun yerde saymak mı hedefe doğru koşmak mı?

Her zaman Kendin Ol

Evet yeni mezun arkadaşım seni yepyeni bir yol bekliyor. Zaman neler getirir bilinmez ne savaşlar verilir ne yenilgiler olur ne başarılar ne zaferler olur bilinmez. Sonunu kestiremediğimiz uzun bir yol. Hedef belirle, kariyer haritanı çiz, rotayı göster, deneme yanılmayla öğren ve sonuca ulaş. Ve bunları yaparken hep kendin ol. İçinde ki sen doğruyu göstersin sana geriye dönüp baktığında gurur duy kendinle. Sen her zaman sen olarak kal.

Yazar: Gamze Arslan