Yurt Dışında Eğitim Almanın Avantajları

Yurtdışında eğitim almanın en büyük avantajı gidilen ülkenin anadilinin o ülkede konuşularak öğrenilmesidir. Kurslara gidilerek de öğrenilebilen bu diller en iyi şekilde o ülkede öğrenilmektedir.

Yurt dışında eğitim öğrencilerin eğitim hayatının belli bir süresinde yurt dışına çıkması ve eğitimini orada sürdürmesine denilmektedir. Burada asıl amaç halihazırdaki eğitimini sürdürmek ve buna ek olarak yabancı dil eğitimi almak sayılabilir. Geleceğini daha iyi şekillendirmek isteyen insanların tercih edeceği bu yol için yeterli bir miktarda maddi gelir gereklidir. Bugün Türkiye’de 90 binden fazla öğrenci yurt dışında eğitim almayı tercih etmektedir.

Yurt Dışında Eğitim

Yurt Dışında Eğitim Neler Kazandırır? Ona bir bakalım.

  • Yabancı dil öğrenimi
  • Yeni kültürler tanıma
  • Benzersiz eğitim ve yaşam deneyimi
  • Kariyer hayatına hazırlıktır.

Yurt dışında eğitim almanın en büyük avantajı gidilen ülkenin anadilinin o ülkede konuşularak öğrenilmesidir. Kurslara gidilerek de öğrenilebilen bu diller en iyi şekilde o ülkede öğrenilmektedir. Bu yabancı bir dili öğrenmenin en hızlı, en etkili, en kalıcı ve en kolay yoludur. Fakat bu yol dil kurslarına kıyasla daha fazla maddiyat gerektirmektedir.

Farklı Kültürler Tanımak

Bu avantajlardan bir diğeri de tanınan yeni ve birbirinden çok farklı kültürlerdir. Farklı insanlarla iletişim kurmak ve onlarla etkileşimde bulunmak, kişiye sosyal hayatında ve kariyer hayatında son derece fayda sağlayacaktır. Kişi bu sayede yeni arkadaşlar edinmektedir. Farklı kültürler tanımaktadır. Farklı yaşamlar görmektedir. Bu sırada yeni ve farklı alışkanlıklar edinip yaşam tarzını değiştirebilmektedir ve kendini geliştirebilmektedir.

Yurt dışında eğitim almanın bir diğer avantajı da benzersiz eğitim ve yaşam deneyimidir. Bu deneyimler kişiye fazlaca artı katmaktadır. Bu artılardan en büyüğü ise dil öğrenimidir ki yabancı dil öğrenmenin de en kolay yolu bir ülkeye seyahat etmenin yanında orada eğitim almak ve orada yaşamaktır.

Yurt Dışında Eğitim Süreci

Fakat şöyle bir durum vardır, yurt dışında eğitim çok da kolay değildir. Orada sıfırdan bir düzen kurulacağı için kişiyi zorlu fakat bir o kadar da keyifli bir süreç beklemektedir. Kişiyi bekleyen ilk ve en önemli adım kabul edilme sürecidir. Bir ülkeye eğitim amacıyla yerleşmek istiyorsanız öncelikle ilgili eğitim kurumuna kabul edilmeniz gerekmektedir.

Bunun için ise yurt dışındaki eğitim kuruluşlarına bireysel olarak veya aracılık hizmeti veren kuruluşlarla başvuru yapabilirsiniz. Kabul edildikten sonra kişiyi gayet basit bir süreç beklemektedir; pasaport, vize, oturma işlemleri gibi işlemleri halletmek oldukça kolay olacaktır.

Uçak Bileti ve Konaklama

İkinci adımsa oldukça keyiflidir. Uçak bileti. Tüm işlemler halledildikten sonra sıra bilete gelmektedir. Bunun içinse en güvenli ve en hızlıyı seçmek en mantıklısı olacağı için havayolu tercih edilir. Gidilecek yer için en uygun biletler aranır. Bilet tamam mı? Öyleyse sıra geldi eğitim sırasında konaklanacak yere. Bir öğrencinin konaklaması için en kolay ve en iyi seçenek öğrenci yurtları olacaktır. Bu ve bunun gibi birçok yaşam deneyimi, kişiye daima yeni şeyler katacaktır.

Ve en nihayetinde, kişinin yurt dışında eğitim alması kişinin kariyeri için fazlasıyla artı puan olarak kişiye geri dönecektir. Kişinin birçok zorlukla karşı karşıya geldikten sonra hepsinin üstesinden gelebilmesi kişiyi önemli bir yere getirecektir. Daha sonrasında kendine katacağı her şey ülkeye geri dönüşte kişiyi herkesten bir adım öne atacaktır. Yurt dışında eğitim bu yönden çok önemlidir.

Dezavantaj

Tüm bunların yanında yurt dışında eğitimin birtakım dezavantajları da bulunmaktadır. En büyük dezavantaj duygusal anlamda yaşanacak zorluklardır. Yıllardır yaşanan evden ayrılıp bambaşka bir ülkede bambaşka insanlar arasında yaşamak kişiyi oldukça zorlamaktadır. Ülkeye, eve, aileye ve arkadaşlara duyulan özlem oldukça fazla olacaktır. Fakat yaşanan tüm bu zorluklar kişiye harika bir deneyim kazandıracak.

Yazar: Mislina Kayhan