Yurt Dışında Eğitim Neden Popüler?

Yurt dışında eğitim denilince akla ilk gelen şeylerden biri de yeni bir dil oluyor. En önemli artısı da aslında bu. Bilindiği üzere dil kalıcı hafızaya işlendiğinde gerçekten öğrenilmiş oluyor.

Hemen hemen her genç yurtdışında eğitim almayı düşünür. Kimisi bu hayali gerçekleştirirken kimisi gerçekleştiremeyip kolayca vazgeçebilir. Aslında, kişiye kattığı artıları düşünüldüğünde hemen pes etmek yerine biraz daha çabalamaya değer olduğu söylenebilir. Şimdi yurt dışında eğitimi çabalamaya değer kılan ve onu bu kadar revaçta tutan artılarından bahsedelim.

Gelişmiş Teknoloji

Ülkemiz, her geçen gün kendini geliştiren bir ülke olmasına rağmen bizden çok daha gelişmiş teknoloji ve eğitim araçlarına sahip ülkeler olduğu biliniyor. Çoğu kişinin yurt dışında eğitimi seçmesinin nedeni de budur diyebiliriz.

Farklı Bir Kültür

Yurt dışına gitme amacınız eğitim de olsa orada tanışacağınız yeni bir kültür de en az eğitiminiz kadar önemlidir. Yeni bir kültürü görüp tanımak hayatta edinilebilecek en değerli şeylerden biridir. Bir yandan yurt dışında eğitim alıyorken bir yandan da o ülkenin kültürüyle iç içe olmak derslerin zorluğunu hafifletecek, hayatınıza heyecan katacaktır.

Yeni Bir Dil

Yurt dışında eğitim denilince akla ilk gelen şeylerden biri de yeni bir dil oluyor. En önemli artısı da aslında bu. Bilindiği üzere dil kalıcı hafızaya işlendiğinde gerçekten öğrenilmiş oluyor. Günlük, çok emek vermeden gösterilen çabalar maalesef öğrendiklerimizi geçici hafızayla sınırlandırıyor. Öte yandan, yabancı bir ülkede yaşarken o ülkenin dilini öğrenmeye çalışmak öğrenilenlerin kalıcı hafızaya geçmesini sağlıyor. Bu sebeple, yurt dışında eğitim bir yandan akademik bilgilerinize bilgi katarken bir yandan da dil bilgilerini pekiştirmenize fayda sağlar.

Farklı İnsanlar Tanıma

Yeni bir kültür yeni bir dil öğrenmenin yanında farklı insanlar tanıma da yurtdışında eğitimin artılarından birisi. Hiç şüphesiz, yeni insanlar tanımak ufkunuzu ve insan yelpazenizi geliştirecektir. Ayrıca, edindiğiniz yabancı arkadaşlarla dil ve kültür konusunda da bilgi alışverişi yapabilirsiniz.

Peki Kimler Gitmeli?

Artılarını öğrendikten sonra özellikle kimlerin yurt dışında eğitime gitmesi gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Araştırmalara göre aşağıdaki bölümlerde okuyan veya okumayı düşünenler mutlaka gitmeli.

  • Dış Ticaret
  • Uluslararası İlişkiler
  • Turizm ve Otelcilik
  • İşletme
  • Uluslararası Ticaret ve Lojistik

Elbette bunlarla sınırlı değil fakat en belli başlı bölümler bunlar. Diğer yandan, yalnızca bu ve bu tarz bölümlerde okuyanlar değil, kendini geliştirmeye açık, yenilikçi, farklı şeyler öğrenmek isteyen herkes yurt dışında eğitime gitmeli.

Hangi Ülkeler Tercih Edilmeli? Neden?

Eğitim almak için gidilebilecek ülke önerileri:

İngiltere: Yüzyıllar öncesinde kurulmuş Oxford ve Cambridge Üniversiteleriyle ünlü olan bu ülke kesinlikle en kaliteli eğitimi sağlayanlardan biri. Verdikleri eğitimin yanı sıra, merak uyandıran çok köklü bir kültüre de sahip. Üstelik ülkenin anadilinin İngilizce olması da onu cezbedici kılan etkenlerden.

Amerika Birleşik Devletleri: Eğitim için en çok tercih edilen ülkelerden birisi de Amerika Birleşik Devletleri. Gelişmiş olanaklarıyla verdiği eğitimin niteliği göz dolduruyor. Öte yandan eğlence dünyasıyla da ilgiyi üzerine çekiyor.

İtalya: Roma İmparatorluğu döneminden gelme eğitim geçmişiyle nam salmış İtalya, bugün de vasıflı eğitim vermede diğer ülkelerden geri kalmıyor. Ayrıca, ülkenin birçok şehrinde tarihi yerler mevcut. Bir yandan eğitim alırken bir yandan da tarihi yerleri gezerek geçmiş zamanı birebir yaşayabilirsiniz. Eğlence sektöründe de oldukça başarılı olan İtalya, her yıL binlerce öğrenciye ev sahipliği yapıyor.

Almanya: Eğitim sistemiyle dillere destan olan Almanya disipline verdiği önemle de önerilen ülkeler listesinde. Son dönemde Almanca eğitimi ve Almanya'da okuma çok popüler. En güzel haberlerden biri öğrenim harçlarının Almanya'da olmayışıdır. Yani üniversite eğitiminizi ücretsiz olarak alabilir ve uygun görülen saatler içerisinde part time işlerde görev alabilirsiniz.

Sonuç olarak eğer nitelikli bir eğitim almak ve bu eğitimi alırken yeni şeyler öğrenmek istiyorsanız yurt dışında eğitim tam size göre.

Yazar: Özlem Hepeyiler