Yurtdışında Hayata Tutunabilmek

Hedef belirlemek ve bu doğrultuda plan yapmak hayatınızı istediğiniz şekilde yaşamayı tasarlamak ve gerçekleştirmek demek.

Hedef belirlemek ve bu doğrultuda plan yapmak hayatınızı istediğiniz şekilde yaşamayı tasarlamak ve gerçekleştirmek demek. İşte bu işte bu söz tam da beni anlatıyor. Hedefim çok zor ama ulaşılabilir olma düşüncesi beni ileriye bakmama sebep oluyor. Hiçbir şekilde korkuyla hareket etmedim. Bu sizi yapmanız gerekenler noktasında engeller.

Hedef Yolculuğu

Hedefine ulaşmak için her yol mubahtır sözüne katılmıyorum. Onun yerine hedefine ulaşmak için usulüne uygun çalışmak gerekir daha uygun. Almanya’da yaşam koşulları zor maddi manevi hazır mısınız? Hedefime ulaşmak için sonsuz yapma isteğim, tecrübe ve sermayem var. Başkalarına güvenerek asla hareket etmedim. Çok zorlandım ama tek başıma başarmanın zevkine vardım. Bu insana ayrı bir zevk veriyor.

Almanya’ya gidip orda yüksek lisans yapacağım ve bunun sonucunda sevdiğim işi yapmış olacağım. Bunun için her zorluğa katlanmaya hazırım. Böyle bir yolculuğa çıkmak korkunç değil mi sizce? Bunu yaparken bütün hayatımı gözden geçirdim ve ona göre plan ve programlarımı yaptım. Sağlığım, ailem, sosyal ilişkilerim. Çünkü yeni bir hayat, başka ülke ve insanlar, farklı dil. Kolay değil. Zaman zaman nefes alamadığım oldu. Bütün her şeyi bırakıp hayata sil baştan başlamak korkunç bir şey gibi gözükse de.

Hayal Evreni

Bir şey yapmak istediğinde evren o hayalini gerçekleştirmen için senin emrine girer. Hayal varsa imkan da vardır. Eğitim süresi boyunca aklımın bir köşesinde, özellikle İslam hukuku alanında yüksek lisans yapma hayalim hep vardı. Çünkü İslam hukuku bir matematiksel işlem gibi. Bir soruyu çözmeye çalışıyorsunuz ve bu size zevk veriyor. Neredeyse her şeyin bir karşılığı var. Örneğin: Şufa Hakkı dediğimiz komşu hakkı. Evinizi satmak istediğinizde öncelik yan komşunuzundur. Ben evimi satıyorum. Almak ister misin diye ona sormanız gerekiyor. Hayır derse işte o zaman başka birine satabilirsiniz. Bu kadar ince düşünmek benim karakterime yakın olduğundan bu alanda yüksek lisans yapmayı düşündüm.

Yıl 2017 ağustos ayı, İslam hukukuna olan ilgim Almanya da yüksek lisans yapma fikrini oluşturdu bende. Neden olmasın ki? Çocukluğumdan beri bildiğim bir kültür. Ailemin bir kısmı orda yaşıyor. En azından gittiğimde fazla zorlanmayacaktım. Daha önce Berlin’e de gitmiştim. Almanlara ve Almancaya zaten tutkundum. Onların düzenli, disiplinli, işini dürüstçe yapmaları ve eğitime önem vermeleri beni kendilerine hayran bırakıyordu. Heyecanın en doruk noktasını yaşıyordum. Ve kararımı verdim. Ben kesinlikle Almanya’da okumalıyım.

Almanya’da Okumak

İlk olarak araştırmaya Google den başladım. Karşıma çıkan her başlıkta Almanya’ da ücretsiz eğitim fırsatı yazıyordu. Bu başlıklar beni daha çok etkiledi. Günlerce aylarca araştırdım. Daha önce Berlin’e gitmiştim ve nasıl gidileceğini biliyordum. Ama zannettiğim gibi asla değildi. Günlerce ağladım. Her araştırma da önüme bir engel çıkıyordu. İmkanlar bana hiçbir zaman sunulmadı. Hayattan zorla aldım.  Bu meşakkatli yolculuktan sonra vize başvurusunda bulundum ve ret cevabı aldım. Yedi aylık bir emek çöpe gitmişti. Çünkü yanlış vize başvurusu yapmıştım. Sonsuz bir boşluğa düşmüş gibiydim. Bir türlü ulaşmam gereken yere ulaşamıyordum. Bu bana acı veriyordu. Ara vermeden tekrardan işe koyuldum. Durmak yoktu.

Bu işler için yurt dışı eğitim danışmanlıkları ile çalışmaya karar verdim. Firmanın aracılığı ile sil baştan yapmam gerekenleri yaptım. Almanca kursuna gittim. Almanya’da bir üniversiteden kabul belgesi aldım ve Almanya’daki okulumun dil kursuna kaydımı yaptım ve bir buçuk yıl süren bir süreçten sonra vize başvurumu yaptım. Maddi manevi çok yıprandım ama bir şeyi elde etmek istiyorsanız seçeceğiniz yol; istemek ve istikrarlı olmaktan geçiyor.

Eğitim Süreci

İlk bir yıl Almanca dil kursu görüyorsunuz. Kursun bitiminde bir dil sınavı var. Onu geçtiğinizde okula kaydınızı yapabiliyorsunuz. Yüksek lisans iki yıl sürüyor. Bu süreçte Türkçe, Arapça dışında Latince, İbranice ve İngilizce öğrenmek gerekiyor.  İslam Hukukunu istiyordum. Evet var. Ama ben Doğu dinleri üzerince yoğunlaşacağım. Çünkü Almanya’da bu revaçta. İlk hedefim Almanca dilini çok iyi öğrenmek ve akademisyen olup bu yolda ilerlemek.

Kariyer yaşantımla beraber kültürel ve sanatsal olarak yazı çalışmalarına devam etmek ve ileri de blok yazarlığı veya içerik editörlüğü olarak profesyonelce çalışmak. Ayrıca Almanya da başka dilleri öğrenme olanağı sunulduğundan bildiğim dillerden Arapça, Kürtçe ve Farsçaya tam hakim olmak en büyük arzum. Hedefime ulaştığımda kendimi nasıl hissedecektim. Tabii ki at gözlüğü takmaktan kurtulup feraset gözüyle bakacağım olaylara. Yani ufku geniş zihni berrak daha kültürlü ve insanlara yararlı bir birey olacağım.

Yazar: Servet Yiğit