Zamanı Kontrollü Ve Verimli Yönetin

Zamanı kontrol edip verimli bir şekilde mi kullanmak istiyorsunuz? O zaman akıp giden ve hiçbir şekilde durduramayacağınız zamanın efendisi olmaya hazır olun. Zaman bizleri her alanda kucaklamaktadır. Günlük hayatımızda, iş hayatımızda, özel hayatımızda ve evet aslında nefes aldığımız her anımızda.

Zamanı kontrol edip verimli bir şekilde mi kullanmak istiyorsunuz? O zaman akıp giden ve hiçbir şekilde durduramayacağınız zamanın efendisi olmaya hazır olun. Zaman bizleri her alanda kucaklamaktadır. Günlük hayatımızda, iş hayatımızda, özel hayatımızda ve evet aslında nefes aldığımız her anımızda. Peki bu akıp geçen zamanı nasıl verimli kullanıyoruz ya da acaba kullanabiliyor muyuz? Kararınızı bu yazıyı tamamıyla okuduktan sonra verebilecek olan sizlersiniz.

Zaman Yönetimi Nedir?

Zaman yönetimi 1970'ler de ortaya çıkmıştır. Zamanı fiziksel, biyolojik ve psikolojik olarak 3 farklı şekilde ele almaktayız. Fiziksel zaman her canlı için eşit süreyi ifade etmektedir. Herkes için ne bir eksik ne bir fazladır. Asıl efendisi olmamız gereken ise biyolojik ve psikolojik zamanlardır. Çünkü bu iki zaman insandan insana farklılık göstermektedir. Bu zamanların efendisi olabilmek doğru bir zaman yönetimi yapabilmek için ilk başta kendimizi keşfetmemiz gerekmektedir.

Zaman yönetimi en yoğun şekilde iş hayatımızda karşımıza çıkmaktadır. Bizden beklenen kısıtlı bir zaman içerisinde birden çok fazla işimizi belirlenen çerçeve içerisine sığdırabilmek ve bunu başarıyla gün sonunda tamamlayabilmektir. Burada asıl önemli olan çok fazla işi yanlış bir şekilde gün sonunda tamamlamak değil, işlerinizi önem sırasına göre sıralamak gerekirse diğer günlere de pay ederek gün sonunda başarılı bir şekilde bitirmektir.

Zaman Yönetimine Yardımcı Olacak Davranışlar

  • Zamanın size neden yetmediğini düşündüğünüz problemleri belirleme
  • Kendi biyolojik ve psikolojik zamanınızı keşfetme
  • Gün içerisinde ki amaçlarınızı öncelikleriniz doğrultusunda belirleme
  • Kendinize günlük ya da haftalık bir şekilde program hazırlama ve bu programı uygulama
  • Zaman yönetimi konusunda kendinize teknik oluşturma ve oluşturduğunuz teknikleri geliştirme
  • Kendinizi bu süreç içerisinde izleme, analiz etme ve değerlendirme

Kişi üstte değindiğimiz maddeleri takip ederek kendini tanımaya başlamalı ve kendi içinde bir keşif yolculuğuna çıkmalıdır. Bu süreçler tabi ki de kendinizi tam olarak tanımıyorsanız ya da iş hayatına yeni atıldıysanız deneme yanılma yöntemiyle başarıya ulaşabileceğiniz tekniklerdir.

Zaman Yönetimi İçin İzlenebilecek Adımlar

1.ADIM:

İlk olarak planlarınızı oluşturmalı ve oluşturduğunuz planlara sadık kalmalısınız. Bu planları oluştururken ilk olarak önceliklerinizi belirlemelisiniz ve bu öncelik sırasıyla plan oluşturmalısınız. Planlarınızı her zaman için yazıya dökün hafızanızı zorlamak yerine bir yerde not edilmiş bir şekilde sizi bekliyor olmaları sizi rahatlatacaktır.

2.ADIM:

Planlarınızı sekteye uğratacak olan telefon bildirimlerinizi sessize almalısınız ve kendinize belirlediğiniz mola saatlerinde sadece kontrolünü gerçekleştirmelisiniz.

Kendinize küçük küçük molalar verin. İşlerinizi yetiştiremeyeceğinizin telaşına kapıldığınızda ya da en basitinden yorulduğunuzu hissettiğinizde süresini kendinizin belirlediğiniz molalara çıkın.

3.ADIM:

Yetki devredin ve devrettiğiniz yetkiyi kontrol edin. Tabi ki planınızın dışında işler gün içerisinde karşınıza çıkacaktır. Bu işler karşısında sakinlikle iş önceliğinizi belirlemeli ve bunun dışında kalanları takım arkadaşlarınıza devretmelisiniz. Yetki devrinde en önemli nokta sonrasında kontrol etmektir. İşinizi hafiflettiğiniz de ya da işinizi bitirdiğinizde devrettiğiniz işin kontrolünü sağlayın.

4.ADIM:

Hayır demeyi öğrenin. En büyük hatalarımızdan biri de kendi limitimizi bilmemektedir. Kendi limitinizi zamanınıza göre belirleyin ve bunu dışına çıkacak işlere sadece basit bir hayır deyin.

5.ADIM:

Kendinizi tebrik edin. Kendinize gün içerisinde ki işlerinizin çokluğunu hatırlatıp strese sokmak yerine zaman yönetimi konusunda başarılı olduğunuzu söyleyin. Plan listenize bakıp tamamladığınız işlerin fazlalığıyla mutlu olun!

Adımları doğru bir şekilde uyguladığınızda artık tam olarak zaman sizin değil siz zamanın efendisisiniz!  İstanbul İşletme Enstitüsü bu konuda online eğitimler veriyor. Alacağınız Zaman Yönetimi Eğitimi size bu konuda çok yardımcı olabilir.

Yazar: Tülin Özhan