Zayıflamada Başarıya Giden Yol

Kendimi dinledim. İnsanın kendini dinlemesi de birden olacak bir şey değildir. Bunun için de belli bir zaman geçmesi gerekir. Zayıflamada başarıya giden yol bir süreçtir

Kendimi bildim bileli kilolu bir insandım. Hayatım boyunca her zaman beş kilo fazlam olmuştur. (Daha sonraları beş ve katları şeklinde artarak giden) Artık insanlar da beni böyle kabul eder olmuştu, ne zaman kilo vermeye karar versem ‘Bırak artık bu işleri, yine veremeyeceksin, sen kilo ver bak ben de dişimi kırmazsam, sen mi kilo vereceksin bu iradeyle biraz zor.’ Etrafım bunları söyleyen insanlarla dolardı. Ben hiçbirisine kulak vermezdim çünkü gazla çalışan bir mekanizma değildim, bunun farkındaydım. Evet haklı olabilirlerdi ama kim ne söylerse söylesin önemli olan senin onları ne kadar anladığın ve ne kadar içselleştirdiğindir.

Değişim Serüveni Başlıyor

Bu serüvene (Serüven diyorum çünkü gerçekten bir serüvendir bu dönem.) karar verişim öyle büyük törenlerle olmadı tabi ki. Sessizce oldu çünkü çevremi kaplayan o insanların sözlerini duymak istemiyordum artık. Bir süre sonra o insanların enerjinizi bir süngerin suyu emdiği gibi emdiğini fark ediyorsunuz. Sonraları şunu da fark ettim. Eğer bir insan bir konuda başarı elde etmek istiyorsa bunu çok fazla dillendirmez ve harekete geçer. Dillendirmeye harcayacağı enerjiyi icraate harcar çünkü. Ben de sessizce icraate geçtim

Kendimi dinledim. İnsanın kendini dinlemesi de birden olacak bir şey değildir. Bunun için de belli bir zaman geçmesi gerekir. Zayıflamada başarıya giden yol bir süreçtir. Bunu unutmayalım. Bu süreci keyifli hale getirmek de bizim elimizde. Ben birinci yolu seçtim. Kendimi dinledim. Bu ses sizin üstünü örterek görmezden geldiğiniz mesajlardır aslında. Tam da bu noktada vücudum bana zaten mesajlar göndermiş ama ben görmek istememişim. Peki neydi bu mesajlar?

İnsülin direnci ile bastıran ağırlık ve uyku hali, yokuş ve merdiven çıkmada zorluk, uyku problemleri ve en önemlisi de kendime olan güvensizliğimdi. Gördüm ki yiyerek mutlu olduğum o birkaç dakika beni nerelere sürüklemiş. Benim kırılma noktam sağlığımın tehlikeye girmesi ve dış görünüşüm sebebiyle kaybettiğim öz saygım oldu. Benim serüvenimde zayıflamada başarıya giden yol iki paroladan geçti. Hayal et ve Kararlı ol, sebat göster.

Hayal Et

Hayat et çünkü istikrarlı hayal hakikattir. Hayal etmenin sınırı yoktur ve hayallere müdahale eden de yoktur. Benim serüvenimde hayal etmek birinci sırada yer aldı, kendimi bir sahnede o içine hiç giremediğim gerçek dünyanın elbisesi ile hayal ettim. Her pes ettiğimde bu hayali getirdim gözümün önüne. Her düşüşte hayalim elimden tuttu. Baktım ki bir süre sonra hayal ettiğim o gerçek dünyanın elbisesini giyivermişim, hayaller başarıya giden yolun hakikat rehberidir.

Kararlı Ol Sebat Göster

Birinci parolamda konusu geçen istikrarlı hayal hakikattir kısmındaki o istikrar için kararlı olmak gerekir. Peki karar mekanizmamızı nasıl harekete geçiririz?

Karar Mekanizması

Bu sorunun cevabı herkesin kendi içinde saklıdır. Öncelikle içsel bir yolculuk yapmanızı ve kendinize kulak vermenizi tavsiye ediyorum. Yukarıda söz ettiğim gibi kırılma noktanızı bulun ve bunun üzerinden hareketle yolunuzu çizip kararlı olun. Kendimizi dinledik, istikrarlı bir şekilde hayalimizi kurduk, zincirin son halkası olan kararımızı da verdik. Peki hepsi bu kadar mı? Hayır hepsi bu kadar değil, belki de serüvenin en can alıcı kısmına geldik. Bu kısmın adı sebat kısmı. Karar vermek tek başına bir anlam taşımaz karar verdiğinizi ancak o işte sebat gösterirseniz anlarsınız. Bir örnek verecek olursak zayıflamaya karar verdik ve ertesi gün arkadaşlarla dışarıya çıkmak için sözleştik.

Gittiğimiz mekanın çok güzel hamburgerleri olduğunu gördük ve yemek istedik. O a yapılacak iki hareket var. Ya kararınızda sebat gösterip o hamburgeri yemezsiniz ya da sadece karar verdiğinizi sanıp (bu karar vermek değil, bir anlık gaza gelmişliktir.) o hamburgeri yersiniz. Bu durumlarda kendinize şunu söyleyin, ‘Bu yiyecekler imalattan kalkmayacak, yine üretilecek.’ Benim zayıflama serüvenim yaklaşık bir yıl sürdü. Hayal ederek, kararlı olup sebat göstererek bu yolculuğu tamamladım. Son olarak mesajım, kendinizi tanıyın ve kendinizi dinlemeyi öğrenin.

Yazar: Didem Sarı