Zincirin Başı Eğitim Sonu Teknoloji

Eğitim ve teknoloji ne kadar uyumlu bir çift değil mi? Eğitim olmadan bilim olmaz, buluş olmaz, teknik anlamda ilerleme olmaz… Neden olmaz diye net bir dille söylüyorum çünkü başta mantığa bile ters düşüyor

Eğitim ve teknoloji ne kadar uyumlu bir çift değil mi? Eğitim olmadan bilim olmaz, buluş olmaz, teknik anlamda ilerleme olmaz… Neden olmaz diye net bir dille söylüyorum çünkü başta mantığa bile ters düşüyor. Örnekle açıklamak gerekiyorsa ebeveyn olarak çocuğa kaşık tutmayı yemek için kaşığı araç olarak kullanmayı öğretmeden, yemek eğitimi vermeden çocuktan masa düzenine uyarak yemek yemesini beklemek gibi bir şey oluyor ki buda pek mümkün değildir.

Eğitim Ve Teknoloji

Eğitim ne demektir tanımını 7’den 70’e herkes bilir ama yanlış bilir. Eğitim sadece okuldaki derslerden ibaret değildir ve sadece okulda verilmez. Eğitim insan hayatının tamamını kaplar. Doğumdan ölüme kadar her yeni güne açtığın gözlerinle gördüğün ve diğer duyu organlarını kullanarak kavradığın her şey eğitimin bir parçasıdır.

Teknoloji ise eğitimin yolda ilerlerken yanına kattıklarıyla birlikte bitiş çizgisine ulaşma halidir. Yani uzun lafın kısası eğitim ve teknoloji ayrılmaz süper ikilidir. İnsanoğlu için yararları da olur zararları da. Hayatına hangi pencereden baktığınla ilgilidir aslında. Herkesin çok iyi bildiği gibi önce kendini geliştirmek için bir adım attığında otomatikman zincirin bir parçası olursun. Hem sen gelişirsin hem de yaşadığın bu hayata bir katkın olur.

Eğitime Önem

Eğitim doğru verilmeli ki faydalı olsun yeniliklere açık olsun diyoruz peki neden ben eğitimi doğru almalıyım demiyoruz… Teknoloji adına bir girişimcilik yapmalıyım demiyoruz. Hadi gelin gelişmek adına doğru bir adım atalım ve ulu önder Atatürk’ün “Ekonomide, sağlıkta, sanatta, sporda nerede bir problem varsa onun temelinde eğitim yatmaktadır.” sözünü temel alarak eğitimin önemini pekiştirelim. Sen eğitimine önem verirsen yanlışlarını elekten geçirerek doğrularına ulaşırsan farkında olarak ya da olmayarak bilime, buluşlara bir katkı sağlarsın. Bu kadar kolay mı? Nasıl olacak?

Bir zincir işidir teknoloji ve eğitim arasındaki yol. Eğitime önem veriyoruz hayatımızın bütün dönemlerinde kendimizi geliştirmekten vazgeçmiyoruz donanımlı olarak yolumuza devam ediyoruz bu arada geçen sürede eksikliklere bakarak teknolojiye katkı sağlıyoruz. Kişinin hem kendine hem de topluma yararlı olabilecek biçimde, faaliyet ve yetenekleriyle kendini geliştirebilmesi, başarı gösterebilmesi eğitimle oluyor. Eğitim bilimin yol göstericisi olduğuna inanıyoruz ve gelişmek ilerlemek ülkenin kalkınması için ne kadar önemli, kıymetli olduğunun bilincindeyiz.

Daima Eğitim

Eğitim insan hayatında en başından en sonuna kadar vardır ve var olmalıdır. Unutmayalım ki Üreten olmak insan için maddi manevi bir kazanç sağlar. Eğitim bu kadar önemliyken değerliyken teknolojiye etkisi de hızlı oluyor. Peki, büyüyen bu teknolojiden insanoğlu nasıl etkileniyor? Teknoloji gelişiyor evet hem de çok hızlı bir şekilde, çocuklar gençler için yararlı yeri geldiğin de olağanüstü diyoruz hayranlık duyuyoruz, yeri geldiğinde zararlarını düşünerek telaşa kapılıyoruz tedirginliklerimizi gidermeye çalışıyoruz. Peki, büyükler için yani yetişkinler için bu durum nasıl ilerliyor hiç düşündük mü bu ayrıntıyı.

Bu teknoloji çağından 60 yaşındaki bir birey nasıl etkileniyor? Dışlanmaması gerekiyor neden mi? Çünkü başta ne söyledik eğitim sadece öğrencilik hayatından ibaret değildir. Eğitim her yaşta her alanda devam eder. Yenilik çağında hiçbir yetişkine sen artık dur yeni bir şey öğrenme, okuma, gelişmek için bir adım atma diyemeyiz. Teknoloji gelişirken bu küçük gibi görünen ayrıntılara da dikkat etmeliyiz eğer sen teknolojiye bir katkı sağlamak istiyorsan bu yazıyı okuduktan sonra küçük gibi görünen ayrıntıları fark ederek yoluna devam edersen aslında insanlık adına almış olduğun eğitimin hakkını tam vermiş ve büyük bir şey yapmış olursun. Şöyle düşünelim herkes eline küçük bir dal çiçek alıp sokaklara ekmeye başlarsa geri dönüp baktığımızda o sokaklar çiçek bahçesine dönmüş olacaktır.

Son Halka Teknoloji

Elimdeki bir dal çiçekten ne olacak deme bir konu hakkında küçük bir fikrim var ne işe yarar deme sende katkıda bulun enerjini doğru yolda harca ve gelişen teknoloji içinde sende yerini al. Hiçbir başarı tesadüf değildir. Alınan eğitim, üretilen yeni fikirlerin harmanlanması araştırmaların katkısı ile birlikte ortaya çıkan bir buluş işte oluşan zincirin son halkası da teknoloji. Herkesin ulaşabileceği hayatına açılan başka bir pencere daha.

Artık öyle bir dünyada yaşıyoruz ki altın dönem diyebilir. Bir bilgiye ulaşmak için kapsamlı bir şekilde internetten anında ulaşabilmek gibi durumlar kolaylık değilse nedir? Ben sizin yerinize hemen açıklıyorum. Eğitim alanında kullanılan teknolojinin hızla gelişmesini ve faydalarını sayarak başlayabiliriz ya da en basit örneğimizi hatırlayabiliriz. Kara tahtanın yerini akıllı tahtaların alması, kütüphanelerde sararmış kitap sayfalarının yerini tablet ve masalara kurulmuş bilgisayarların almasıdır işte kolaylık budur işte buluş budur işte teknoloji budur.

Teknoloji hakkında birçok olumsuzluklar söylense de teknolojiyi bilinçli kullanmayı öğrendikten sonra eğitimi nitelikli hale getiririz. Hayatımızın her alanında teknolojinin bir ürünü yer almaktadır. Teknoloji çeşitli alanlarda gelişimini sürdürmekte, insanın ve toplumun ihtiyaçları için gelişmiş icatlar günden güne hızla artmaktadır. Kâğıt inceliğinde olan cep telefonlarımızdan dünyaya ulaşıyoruz. Yani teknoloji artık lüksten ihtiyaca dönüştüğü neredeyse hemen hemen hepimizin hayatlarında mevcut olduğu bir gerçektir.

Yazar. Sevim Yeşilyurt