Zor Duygular İle Boğuşmayın

Duygusal farkındalığı yakalayın. Öncelikle negatif duyguları ortadan kaldırmak için ne hissettiğimizi anlamalıyız. Zira adlandıramadığımız, bilmediğimiz bir olguyla başa çıkamayız.

Günlük hayatımızda bazen kendimizi keder, korku, kaygı, mutsuzluk, öfke veya kıskançlık içinde bulabiliriz fakat hissettiğimiz tüm bu olumsuz ve zor duygular doğal ve kaçınılmaz. Kritik nokta şu ki bu olumsuz duygular ne kadar uzun süre yaşanırsa o kadar normalleşiyor ve bize geri dönüşünde daha yıkıcı bir hal alıyor. Bu yüzden hedefimiz ise sahip olduğumuz negatif duyguları en kısa zamanda pozitif duygulara çevirmek. Ancak bu şekilde motivasyonu ve enerjisi yüksek bir hayat sürebiliriz.

Zor Duygular Nasıl Ortadan Kaldırılır?

Duygusal farkındalığı yakalayın. Öncelikle negatif duyguları ortadan kaldırmak için ne hissettiğimizi anlamalıyız. Zira adlandıramadığımız, bilmediğimiz bir olguyla başa çıkamayız. Bu yüzden içinde bulunduğumuz duyguyu tanımlayarak işe koyulmalıyız. Ayrıca bu olumsuz hislerin de diğerleri gibi bize ait oluğunu ve gayet doğal olduğunun bilincinde olarak bu durumdan çıkabiliriz. Aslında tüm bu zor duygular normal ve her insanın zaman zaman karşılaşabileceği türden, bunun farkında olun.

Nedenini Bulun

Yaşadığımız zor duygulara yol açan olguları bulmalıyız ki buradan yola çıkarak negatif izlenimlerle başa çıkabilelim. Ayrıca olumsuz hislerin temelinde yatan sebebi ortadan kaldırarak yaratmak istediğimiz duygu değişimini kalıcı kılabilelim. Fakat bu hislerin nedenini bulmak her zaman kolay olmayabiliyor. Çünkü bazen nedensiz gibi gözükse de öfkelenebiliyor ya da mutsuzluğa düşebiliyoruz. Bu gibi durumlarda çevremizden ya da uzman bir kişiden yardım almak da fayda var.

Analizleyin

Sahip olduğumuz zor duygular mantık kullanılarak zayıflatılabilir.  Yaşadığımız olayları akıl becerimizi kullanarak analizleyebilirsek her şey daha da kolaylaşacaktır. Araştırmalara göre buradaki önemli unsur kişileri ve onların eylemlerini birbirinden ayırarak değerlendirilmesi gerektiği. Zira insan zihni çoğu zaman olumsuz duyguların sebebi olarak bireyleri görüyor. Ancak kişilere şefkat gösterir fakat kişilerden ziyade onların eylemlerine itiraz edebilirsek bu zor duygular ortadan kalkacaktır.

Sevdiklerinizle Vakit Geçirin

Sevginin iyileştirici gücü yadsınamayacak kadar mucizevi. Ayrıca sevgiyi paylaştıkça, hatırladıkça zor duygular zayıflayacak ve bedeninizde bunu fark edeceksiniz. Bu yüzden kendinizi sıkışmış hissettiğiniz durumlarda ailenizle veya arkadaşlarınızla vakit geçirerek pozitif yönlü bir duygu değişimi yaratabilirsiniz.

Sağlıklı Bir Yaşam Sürdürün

Spor yapmak ve dengeli beslenmek hayat kalitesini artıran en önemli unsurlardan. Ayrıca yaşam motivasyonunuz artmasını sağlayarak sizin modunuzu yüksek tutmanıza yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra tüm bu hayat koşuşturması içinde üzerimize sinen negatif enerjiden fiziksel aktivitelerle kurtulabiliriz. Özellikle doğada yapacağınız spor tek kelimeyle muhteşem olur.

Meditasyon Yapın

Etkili bir motivasyon yöntemi meditasyon gün içinde düzenli olarak yapıldığında korku ve kaygılarınızdan kurtulabilir stresinizi azaltabilirsiniz. . Ayrıca meditasyon beden sağlığınıza da iyi gelecek ve kendinizi daha iyi hissetmenize olanak tanıyacaktır. Bunun yanı sıra zor duygular zihninizde belirdiği an nefesinize odaklanarak yoğun hislerinizi zayıflatabilirsiniz.

Profesyonel Yardım Alın

Hissettiğiniz zor duygular devamlı hale gelmiş ve siz de bu durumdan nasıl çıkacağınızı bilemiyorsanız uzman bir kişiden yardım almaktan çekinmeyin. Günlük hayatı etkileyen, sıkıntılı dönemler yaşamamıza sebep olacak hisler besleyebiliriz, bu da her süreç gibi çok doğal. Bunu daha kolay aşabilmek ve daha ileri boyutlara taşımamak adına destek almaktan korkmayın.

Yazar: Ayşenur Gömbeci